Do przetargu stanęła firma Budimex z Warszawy, która zaoferowała że wykona inwestycję za ponad 59, 9 mln zł. Polskie Koleje Państwowe S.A na ten cel zarezerwowały kwotę 64,9 mln zł. Choć oferta Budimexu mieści się w "portfelu" PKP, a nawet jest niższa to nie jest to jednoznaczne z wygraniem przetargu. Teraz nastąpi część analiz formalnych złożonej oferty.
Przypomnijmy. Firma będzie miała do wykonania inwestycję w formule "Projektuj i buduj", co oznacza że będzie musiała wykonać projekt budowalny wraz z całą dokumentacją i pozwoleniami, a następnie zająć się realizacją przebudowy. W ramach zamówienia przewiduje się przebudowę z częściową zmianą sposobu użytkowania istniejącego budynku o dwóch kondygnacjach naziemnych i jednej podziemnej.
Budynek powinien być przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Obiekt będzie służył celom obsługi podróżnych korzystających z transportu kolejowego oraz dodatkowo pełnił funkcje usługowe i pomocnicze w tym:
- usług handlu lub gastronomii,
- przestrzeni wystawienniczej,
- siedziby fundacji
Po modernizacji na dworcu PKP w Grudziądzu nie będzie już marketu "Biedronka", który jest czynny we wszystkie niedziele. Teraz, zgodnie z przepisami, może być otwarty, ponieważ mieści się na dworcu. Po remoncie zakupy będzie można zrobić w mniejszych sklepikach dworcowych. Na wykonanie tego zadania firma będzie miała 87 tygodni.
Konserwator zabytków będzie czuwał nad pracami
Dwa lata temu decyzją Kujawsko - Pomorskiego Konserwatora Zabytków obiekt został wpisany na listę zabytków powojennego modernizmu. W związku z tym, na prowadzenie robót budowlanych, badań konserwatorskich i architektonicznych, prac konserwatorskich oraz innych działań wewnątrz i na zewnątrz budynku wykonawca każdorazowo musi uzyskać pozwolenie konserwatora zabytków.
Dworzec w Grudziądzu wpisany do rejestru zabytków Województw...
