MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Działacze PiS krytykują mogileńskie obchody rocznic

(aj)
O dacie 22 stycznia przypomina w Mogilnie nazwa ulicy
O dacie 22 stycznia przypomina w Mogilnie nazwa ulicy Agnieszka Nawrocka
Przekłamywanie historii i brak szacunku dla powstańców styczniowych. Tak działacze PiS określają kalendarz uroczystości.

Co roku w styczniu powstaje gminny kalendarz uroczystości, jakie będą obchodzone w danym roku. Są wśród nich rocznice i święta państwowe. Dwie z nich wywołały sprzeciw członków Prawa i Sprawiedliwości.

Jakie to było zwycięstwo? Dla nich żadne

Najbliższa zaplanowana uroczystość to Dzień Zwycięstwa, który przypada 8 maja. Tymczasem PiS protestuje przeciwko takiemu nazwaniu tego dnia.

- W tym dniu możobchodzićz prawdąąść zakońII wojny śgdyżzwycięópozbawili PolakóStalin, Winston Churchill i Franklin Delano Roosevelt. To z mocy ich postanowienia Polska przeszłspod okupacji brunatnego totalitaryzmu, pod okupacjętotalitaryzmu - pisząłPiS w liśdo naszej redakcji, podpisanym przez Jerzego Ł- W zamian status zwycięóotrzymałFrancja, któw okresie II wojny śbyłczynnym kolaborantem okupantóniemieckich.

Nie tylko majowe święto okazuje się kontrowersyjne.

- Także uroczystości obchodzone w dniu 22 stycznia budzą nasz sprzeciw. Łączenie w jedną uroczystość obchodów wybuchu Powstania Styczniowego z dniem wyzwolenia Mogilna spod okupacji hitlerowskiej, jest nie do przyjęcia. Połączenie tych uroczystości może mieć podłoże ignorancji historycznej, kpiny lub całkowity brak empatii - wyjaśniają członkowie PiS.

- Proponujemy, żeby od tego roku uroczystość wyzwolenia Mogilna spod okupacji hitlerowskiej, odbywała się na cmentarzu przy grobach żołnierzy Armii Czerwonej - dodają.

Każdy ma prawo głosu

Zastrzeżeniami grupy mieszkańców zdziwiona jest przewodnicząca rady miejskiej, Teresa Kujawa.
- Kalendarz uroczystości powstaje między innymi przy udziale radnych, pracowników wydziału promocji ratusza. Każdy ma prawo wnieść swoje zastrzeżenia i poprawki. W 2013 roku nie obchodziliśmy uroczystości 22 stycznia. Sama kazałam je wykreślić. Ale w tym roku, na wniosek między innymi, radnego Konrada Andrzejewskiego ta data wróciła do kalendarza - wyjaśnia Teresa Kujawa.
- Kalendarz jest ustalany wspólnie ze starostwem, odbywają się konsultacje społeczne. O uwzględnienie pewnych wydarzeń wnoszą organizacje społeczne, na przykład Rodziny Katyńskie.

Zagłosuj i otrzymaj kod do elektronicznego wydania Gazety Pomorskiej. Zobacz więcej na Pomorska.pl/Eurowybory **

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska