Rodzinne Ogrody Działkowe to obiekt pożądania wielu Polaków, którzy chcąc zaczerpnąć powietrza w obliczu pandemii, szukają kawałka ziemi dla siebie. Od wiosny do jesieni ubiegłego roku zainteresowanie działkami ROD było ogromne, a ogłoszenia z niższymi cenami szybko znikały. Rok 2021 może być podobny, bo istnieje spore prawdopodobieństwo, że turystyka wciąż będzie ograniczona.
Działa ROD droga jak budowlana albo za kilka tysięcy. Ceny w Kujawsko-Pomorskiem
Pojawiają się oferty działek o powierzchni 400 metrów kwadratowych nawet za 9 tys. zł. To jednak nieczęsto zdarza się w ogłoszeniach i dotyczy mniej popularnych lokalizacji. Działki ROD w prestiżowej okolicy kosztują nawet ponad 100 tys. zł. Przykłady ogłoszeń w galerii:
Jak kupić działkę ROD? Zasady
Nie kupujemy ziemi, kupujemy prawo do użytkowania danego terenu. Polski Związek Działkowców jest zasypywany pytaniami o możliwość sprzedaży i wyjaśnia, że nie prowadzi wykazu wolnych działek.
To też może Cię zainteresować
- Przy ustanowieniu prawa do działki uwzględnianie jest miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o działkę.
- Ustawową funkcją działki i ROD jest zaspokajanie potrzeb wypoczynkowych, rekreacyjnych i socjalnych członków społeczności lokalnych.
- Nie ma możliwości nabycia prawa do działki z daleka od miejsca zamieszkania czy wręcz na drugim końcu Polski.
- Działki się nie kupuje. Nabywca staje się właścicielem posadzonych roślin, tzw. naniesień i obiektów na działce, natomiast w stosunku do samego gruntu uzyskuje jedynie prawo do dzierżawy.
- Każdy działkowiec ma prawo do jednej działki.
Zobacz wideo: Polskie odmiany jabłek i ich zastosowanie.Czytaj dalej pod filmem
Działkę w ROD można nabyć na 2 sposoby. Pierwszym jest nabycie działki od zarządu Ogrodu - zawarcie umowy dzierżawy działkowej z zarządem ROD. Drugą drogą jest nabycie działki od działkowca – podpisanie umowy przeniesienia prawa do działki z działkowcem.
Opłaty na działkach ROD dla nowych działkowców
Cena za działkę (a dokładniej za prawo do jej użytkowania, będące wynagrodzeniem za znajdujące się na działce nasadzenia, naniesienia i obiekty) to jeden z kosztów. Są tez 2 inne, zdecydowanie niższe. Nowy "właściciel" jest zobowiązany uiścić 2 podwyższone opłaty ogrodowe:
- podwyższoną opłatę ogrodowa przeznaczonej na inwestycje, remonty i bieżącą konserwację infrastruktury ogrodowej, której wysokość ustala Zarząd ROD oraz
- podwyższoną opłatę ogrodową przeznaczoną na zarządzanie ROD, której wysokość uchwala Okręgowa Rada PZD
Pierwsza z opłat nie może przekroczyć wartości infrastruktury ogrodowej przypadającej na jedną działkę w ROD, natomiast druga nie może przekroczyć 25% minimalnego wynagrodzenia.
Obowiązkiem każdego działkowca jest także uczestniczenie w pokrywaniu kosztów funkcjonowania ROD poprzez wnoszenie opłat ogrodowych uchwalanych corocznie przez walne zebranie w ROD. Jeśli zbywający działkę nie uregulował ich w roku przeniesienia prawa do działki, nowy działkowiec musi je uiścić w roku nabycia działki, wyjaśnia PZD.
Do opłat ogrodowych należą też indywidualne rozliczenia za użytą wodę i energię elektryczną, jeśli działkowiec posiada przyłącze doprowadzone do działki; te opłaty wnosi się już za konkretne zużycie.
