MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Działki ROD na sprzedaż: Bydgoszcz, Toruń i inne oferty z Kujawsko-Pomorskiego. Ile kosztują u progu wiosny 2021?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Bydgoszcz i okolice - przykłady ogłoszeń z działkami ROD na sprzedaż w lutym 2021:Działka o powierzchni 300 mkw., 74 tys. zł, dom murowany, podpiwniczony, ocieplony.ROD na Kapuściskach, 35 tys. zł 310 mkw., drewniany domek 12 mkw. ROD w Drzewcach k. Bydgoszczy, działka z okazałym murowanym domkiem 2-poziomowym  za 185 tys. zł, 380 mkw. Na działce własna studnia, grill ogrodowy, automatyczna brama wjazdowa, w domku kominek.Działka ROD Smukała-Janowo, 89 000 zł, 313 mkw., domek w zabudowie szeregowej, podpiwniczony.Działka ROD w Bydgoszczy, 360 mkw., domek murowany, płytki na tarasie, cena 79 tys. zł.
Bydgoszcz i okolice - przykłady ogłoszeń z działkami ROD na sprzedaż w lutym 2021:Działka o powierzchni 300 mkw., 74 tys. zł, dom murowany, podpiwniczony, ocieplony.ROD na Kapuściskach, 35 tys. zł 310 mkw., drewniany domek 12 mkw. ROD w Drzewcach k. Bydgoszczy, działka z okazałym murowanym domkiem 2-poziomowym za 185 tys. zł, 380 mkw. Na działce własna studnia, grill ogrodowy, automatyczna brama wjazdowa, w domku kominek.Działka ROD Smukała-Janowo, 89 000 zł, 313 mkw., domek w zabudowie szeregowej, podpiwniczony.Działka ROD w Bydgoszczy, 360 mkw., domek murowany, płytki na tarasie, cena 79 tys. zł. pixabay.com/congerdesign
Po ubiegłorocznym ogromny wzroście zainteresowania działkami rekreacyjnymi ROD, 2021 - biorąc pod uwagę, że nadal zmagamy się z pandemią COVID-19 - może być podobny. Ceny działek poszły w górę, a tych tańszych trzeba szukać dalej od największych miast Kujawsko-Pomorskiego.

Rodzinne Ogrody Działkowe to obiekt pożądania wielu Polaków, którzy chcąc zaczerpnąć powietrza w obliczu pandemii, szukają kawałka ziemi dla siebie. Od wiosny do jesieni ubiegłego roku zainteresowanie działkami ROD było ogromne, a ogłoszenia z niższymi cenami szybko znikały. Rok 2021 może być podobny, bo istnieje spore prawdopodobieństwo, że turystyka wciąż będzie ograniczona.

Działa ROD droga jak budowlana albo za kilka tysięcy. Ceny w Kujawsko-Pomorskiem

Pojawiają się oferty działek o powierzchni 400 metrów kwadratowych nawet za 9 tys. zł. To jednak nieczęsto zdarza się w ogłoszeniach i dotyczy mniej popularnych lokalizacji. Działki ROD w prestiżowej okolicy kosztują nawet ponad 100 tys. zł. Przykłady ogłoszeń w galerii:

Jak kupić działkę ROD? Zasady

Nie kupujemy ziemi, kupujemy prawo do użytkowania danego terenu. Polski Związek Działkowców jest zasypywany pytaniami o możliwość sprzedaży i wyjaśnia, że nie prowadzi wykazu wolnych działek.

To też może Cię zainteresować

  • Przy ustanowieniu prawa do działki uwzględnianie jest miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o działkę.
  • Ustawową funkcją działki i ROD jest zaspokajanie potrzeb wypoczynkowych, rekreacyjnych i socjalnych członków społeczności lokalnych.
  • Nie ma możliwości nabycia prawa do działki z daleka od miejsca zamieszkania czy wręcz na drugim końcu Polski.
  • Działki się nie kupuje. Nabywca staje się właścicielem posadzonych roślin, tzw. naniesień i obiektów na działce, natomiast w stosunku do samego gruntu uzyskuje jedynie prawo do dzierżawy.
  • Każdy działkowiec ma prawo do jednej działki.

Zobacz wideo: Polskie odmiany jabłek i ich zastosowanie.Czytaj dalej pod filmem

Działkę w ROD można nabyć na 2 sposoby. Pierwszym jest nabycie działki od zarządu Ogrodu - zawarcie umowy dzierżawy działkowej z zarządem ROD. Drugą drogą jest nabycie działki od działkowca – podpisanie umowy przeniesienia prawa do działki z działkowcem.

Opłaty na działkach ROD dla nowych działkowców

Cena za działkę (a dokładniej za prawo do jej użytkowania, będące wynagrodzeniem za znajdujące się na działce nasadzenia, naniesienia i obiekty) to jeden z kosztów. Są tez 2 inne, zdecydowanie niższe. Nowy "właściciel" jest zobowiązany uiścić 2 podwyższone opłaty ogrodowe:

  1. podwyższoną opłatę ogrodowa przeznaczonej na inwestycje, remonty i bieżącą konserwację infrastruktury ogrodowej, której wysokość ustala Zarząd ROD oraz
  2. podwyższoną opłatę ogrodową przeznaczoną na zarządzanie ROD, której wysokość uchwala Okręgowa Rada PZD

Pierwsza z opłat nie może przekroczyć wartości infrastruktury ogrodowej przypadającej na jedną działkę w ROD, natomiast druga nie może przekroczyć 25% minimalnego wynagrodzenia.

Obowiązkiem każdego działkowca jest także uczestniczenie w pokrywaniu kosztów funkcjonowania ROD poprzez wnoszenie opłat ogrodowych uchwalanych corocznie przez walne zebranie w ROD. Jeśli zbywający działkę nie uregulował ich w roku przeniesienia prawa do działki, nowy działkowiec musi je uiścić w roku nabycia działki, wyjaśnia PZD.
Do opłat ogrodowych należą też indywidualne rozliczenia za użytą wodę i energię elektryczną, jeśli działkowiec posiada przyłącze doprowadzone do działki; te opłaty wnosi się już za konkretne zużycie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska