Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Prezydent: Polski rolnik zawsze wiedział co to znaczy godność, honor, ojcowizna

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Prezydent: Polski rolnik zawsze wiedział co to znaczy godność, honor, ojcowizna
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Prezydent: Polski rolnik zawsze wiedział co to znaczy godność, honor, ojcowizna Fot Arkadiusz Gola
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w otwarciu Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, w rocznicę pacyfikacji tej wsi. Dokładnie 78 lat temu Niemcy zamordowali tam ponad 200 mieszkańców, paląc następnie całą wieś.

W 78. rocznicę pacyfikacji Michniowa (woj. świętokrzyskie) oficjalnie otwarte zostało mauzoleum przypominające tragiczne wydarzenia z II wojny światowej.

Podczas swojego wystąpienia prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Michniów nigdy nie przestał istnieć, tak jak nigdy nie przestały istnieć polskie wsie - a było ich ponad 800 – które zostały w czasie II wojny światowej spacyfikowane – bardzo często w sensie fizycznym zniszczone, ale „nigdy w sensie moralnym, nigdy w sensie polskości”.

- Nie byłoby wielkiej historii polskiego bohaterstwa w czasie II wojny światowej gdyby nie polska chata, z której szli żołnierze do polskiego wojska, z której szli chłopcy do oddziałów partyzanckich (…) Oddajemy hołd tym wszystkim, którzy polegli, którzy zostali pomordowani, bo pamięć jest niezwykle ważna i dlatego dziękuję wszystkim państwu, którzy dzisiaj tutaj jesteście. Pamięć i jej przekazywanie jest niezwykle ważne – mówił Andrzej Duda.

Prezydent wskazał, że polski chłop, polski rolnik zawsze wiedział co to znaczy godność, honor, ojcowizna, co jest tak naprawdę ważne.

Dodał, że Polska wieś potrafi to rozpoznać do dzisiaj i to „jest jej wielka wartość, którą trzeba pielęgnować”. - Cześć i chwała bohaterom. Wieczna pamięć pomordowanym mieszkańcom Michniowa i wszystkich polskich wsi. Wieczna pamięć poległym żołnierzom Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i wszystkich innych formacji, które walczyły o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę – mówił prezydent.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej ustanowiony został na mocy ustawy przyjętej przez parlament i podpisanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę 12 października 2017 roku, w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej.

12 lipca 1943 roku niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michniów w woj. świętokrzyskim. Mieszkańcy wsi udzielali pomocy uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym. Toczyli także walkę w oddziałach partyzanckich oraz żywili mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego.

Za pomoc niesioną partyzantom zostali w ciągu dwóch dni w okrutny sposób wymordowani, a miejscowość została niemal doszczętnie spalona. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi - ofiary pacyfikacji wsi polskich w okresie II wojny światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Prezydent: Polski rolnik zawsze wiedział co to znaczy godność, honor, ojcowizna - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska