Ten program jest kontynuacją tego, który był realizowany we Włocławku w ostatnich trzech latach. Chodzi o zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy oraz inne nowotwory i choroby związane z infekcja wirusa brodawczaka ludzkiego. Ale nie tylko o to. Bo program ten koncentruje się także na edukacji zdrowotnej młodzieży.
W latach 2016-2018 w ramach programu zostało zaszczepionych 348 dziewcząt w wieku 12-lat. Z kolei ponad 2 tysiące dziewcząt i chłopców w wieku 12 lat uczestniczyło w zajęciach edukacyjnych, a 405 rodziców i opiekunów wzięło udział w spotkaniach informacyjno-edukacyjnych. Program był realizowany przez Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej we Włocławku. Spółka została wybrana w ramach konkursu ofert.
W nowej edycji programu, który zaakceptowała rada miasta, kolejne dziewczęta w wieku 12 lat zostaną zaszczepione. To znów szansa na zmniejszenie zachorowań. Dlaczego szczepienie jest tak ważne? - Nowotwór szyjki macicy w początkowej fazie nie daje żadnych objawów - przypomina Elżbieta Dynarska, dyrektor wydziału polityki społecznej i zdrowia publicznego w Urzędzie Miasta we Włocławku. Mało też kto wie, że wirus brodawczaka ludzkiego może powodować także takie nowotwory jak: gardła, odbytu, prącia.
Całkowity koszt programu to 485 tysięcy złotych.
Agro Pomorska odcinek 58
