Dziewice konsekrowane. Kim są?
W styczniu 2021 roku do grona dziewic konsekrowanych przystąpiła kolejna kobieta, tym razem z diecezji łódzkiej. Jednak ogólna liczba kobiet, które złożyły takie ślubowanie w kraju, nie zmieniła się, to 345 pań. Na początku stycznia zmarła Lubuszanka, która w 2009 roku została włączona do stanu dziewic konsekrowanych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Mszę żałobną w jej intencji odprawił ks. biskup Tadeusz Lityński.
W diecezji jest obecnie pięć dziewic konsekrowanych.
- Stan dziewic w Kościele, to struktura liturgiczna i społeczna. Jest to trzeci stan w Kościele. Pierwszym jest duchowieństwo, drugim, laikat, czyli osoby świeckie, a trzeci, który się wyłania, to właśnie stan dziewic - wyjaśnia Elżbieta Hurman, dziewica konsekrowana, rzecznik prasowa osób, które podejmują życie w indywidualnych formach życia konsekrowanego.
Kobiety ślubują życie w czystości. Obowiązki dziewic konsekrowanych
- Zgodnie ze swym stanem i otrzymanymi charyzmatami oddają się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Codziennie odmawiają Liturgię Godzin, zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory - czytamy o głównych obowiązkach dziewic na portalu konsekrowane.org

– Dar powołania złożony jest w gliniane naczynie, to określenie biblijne, które potwierdza, że jesteśmy słabi, grzeszni, bo nasza natura jest taka – wyjaśnia Elżbieta Hurman, konsekrowana 15 lat temu.
– Do takiego życia potrzeba samozaparcia i siły. Potrzeba silnych kobiet, i emocjonalnie i duchowo na różnych poziomach naszego życia. Jeśli jest w nas jakakolwiek moc, to właśnie jest Boża siła i Boża moc, którą Pan Bóg składa w nas – tłumaczy rzeczniczka. – Pan Bóg jest wierny danemu słowu. Wzywa mnie, wychodzi z łaską powołania. To, co do mnie powiedział w dniu mojej konsekracji, poprzez czytane Słowo Boże, było dla mnie potwierdzeniem, że będzie pierwszy z tą łaską wierności.
Pogrzeb byłego proboszcza z Klenicy. Był honorowym obywatele...
Warunki, które trzeba spełnić, aby móc przystąpić do stanu dziewic konsekrowanych
Kandydatka pragnąca przyjąć konsekrację zwraca się do biskupa diecezjalnego. Potrzebna jest opinia proboszcza, życiorys i świadectwo chrztu. Najpierw jednak trzeba spełnić kilka koniecznych warunków.
Do formacji dopuszcza się osobę, która skończyła 25 lat, która nigdy nie żyła w stanie przeciwnym czystości i daje rękojmię, że wytrwa w życiu czystym do końca życia - wyjaśnia Elżbieta Hurman.
Z historii stanu dziewic konsekrowanych
Obrzęd konsekracji dziewic należy do najcenniejszych skarbów liturgii rzymskiej. Już w początkach Kościoła konsekrowano dziewice według uroczystego obrządku liturgicznego, przez który stawały się one osobami konsekrowanymi. Posługa od początku polega na modlitwie i pełnieniu dzieł miłosierdzia.
Dziewice konsekrowane. W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ...
Źródło:konsekrowane.org.
Zobacz też wideo: Ida Nowakowska: Żeby móc chodzić do kościoła, musimy stosować się do obostrzeń
Źródło: WideoPortal
