W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się spotkanie konsultacyjne, na którym omawiane były projekty, do których realizacji przymierzają się samorządy w latach 2008-2013. Siedemnaście spośród zgłoszonych przez samorządy byłego województwa włocławskiego - powiaty lip-nowski, aleksandrowski, rypiński i aleksandrowski oraz miasto Wło-cławek - zostało uznanych przez Departament Planowania Strategicznego i Gospodarczego za ciekawe. W tej grupie jest dziewięć projektów z Włocławka, a jeden z powiatu włocławskiego.
Władze miasta nie kryją zadowolenia bo wyróżnione zamierzenia mają duże szanse na zdobycie pieniędzy. - Jestem mile zaskoczony, bo spodziewałem się, że do tej grupy zaliczonych zostanie najwyżej pięć projektów z miasta - mówi prezydent Andrzej Pałucki.
Które projekty zostały uznane za ciekawe? To przede wszystkim: przebudowa przeprawy mostowej przez Wisłę, budowa Włocławskiej Miejskiej Sieci Szerokopasmowej, utworzenie Włocławskiej Strefy Przemysłowej - parku przemysłowego z inkubatorem przedsiębiorczości, zagospodarowanie terenów rekreacyjnych, utworzenie szlaków obiektów zabytkowych "Kościoły i muzea", rewitalizacja historycznego browaru w obrębie Starego Miasta, rewaloryzacja parku im. Henryka Sienkiewicza wraz z zagospodarowaniem włocławskich bulwarów i Słodowa, a także rewitalizacja placu Wolności i Zielonego Rynku.
Podstawą uznania tych projektów za ciekawe było stwierdzenie, że zapisane w nich inwestycje nie tylko przyczynią się do zmiany infrastruktury technicznej, ale też spowodują tworzenie nowych miejsc pracy. Czy to znaczy, że pozostałe zabiegi władz Włocławka o przyznanie dofinansowania do innych zamierzeń takich jak przebudowa ulic: Węglowej i Miłej lub budowa parku wodnego są skazane na porażkę? Niekoniecznie, bo władze miasta zapowiadają, że te projekty będą jeszcze dopracowywane.
W najbliższych dwóch miesiącach wszystkie będą oceniane przez ekspertów z zewnątrz. W październiku lub w listopadzie Zarząd Województwa zdecyduje ostatecznie, które dostaną pieniądze i w jakiej wysokości.
