Piknik astronomiczny rozpocznie się o godz. 17.00.**Od godz.17.30 do 20.00 **będzie można zwiedzać świeżo oddany obiekt astrobazy. Na 20.00 zaplanowano koncert zespołu Mr Lajt. O 22.00 pracownicy toruńskiego planetarium zaproszą nas na "Spacer po gwiazdach". Będzie to multimedialny pokaz światła i dźwięku, któremu towarzyszyć będzie kosmiczna opowieść. Astrobaza na kilkadziesiąt minut zamieni się w statek kosmiczny, którym uczestnicy pikniku zwiedzą układ słoneczny.
Przeczytaj również: Donald Tusk w Gniewkowie. Otwarcie astro-bazy [zdjęcia]
Urozmaicenie dla dzieci
Gniewkowska astrobaza wyposażona jest w automatyczny teleskop Meade LX 200 14, teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetkę z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczną kamerę CCD.
- Ten obiekt przyczyni się do popularyzacji astronomii wśród naszych mieszkańców. Urozmaici również zajęcia edukacyjne dla dzieci. Już teraz biorą udział w międzynarodowych projektach astronomicznych. Dotąd jednak liczyły gwiazdy i obserwowały je na starym teleskopie. Teraz warunki pracy będą o wiele lepsze - wyznaje Janusz Bożko, opiekun gniewkowskiej astrobazy.
Przeczytaj również: Premier Donald Tusk przyjechał do dzieci. Wybranych...
Kaprysy pogody
Gniewkowska astrobaza będzie jedną z 14 w naszym województwie. Wiesław Skórzyński, kierownik pracowni astronomii w Kujawsko-Pomorskim Centrum edukacji Nauczycieli, podkreśla, że dzięki temu dużo łatwiej będzie można zauważyć oraz zarejestrować bardzo rzadkie zjawiska astronomiczne.
- Największym wrogiem prowadzenia obserwacji astronomicznych jest pogoda. Często jest tak, że w części województwa niebo jest zachmurzone, a w drugiej - jest pogodne niebo. Dzięki temu, że mamy sieć, możemy uniezależnić się od kaprysów pogody - tłumaczy.
Liczy, że projekt astrobaza zachęci uczniów do zainteresowania się przedmiotami ścisłymi.
- Astronomia jest taką szczególną nauką, która łączy w sobie fizykę, elementy geografii. A do opisu zjawisk astronomicznych trzeba wykorzystać przynajmniej elementarne umiejętności matematyczne. Wierzymy, że jeśli zainteresujemy dzieci astronomią, to zaczną zadawać pytania. Szukając na nie odpowiedzi, będą musieli sięgnąć do fizyki i matematyki - przekonuje Skórzyński.
Oko na słońce
Jakub Barczak ma dopiero 8 lat. Wraz ze swoimi kolegami z klasy przyszedł na otwarcie astrobazy. Z niedowierzaniem patrzył na słońce przez specjalny teleskop.
- Widziałem czerwoną kropkę na czarnym tle - powiedział tuż po zakończeniu obserwacji. Złapał bakcyla. Zapewnił, że jeszcze tu wróci pooglądać inne gwiazdy.
Czytaj e-wydanie »