Nowe etykiety zostały opracowane przez zespół zadaniowy, który działał w ramach Komitetu Technicznego 441 Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego. Nowe oznaczenia będą musiały pojawić się na dystrybutorach paliw oraz na pistoletach. Będą wyglądały dokładnie tak samo jak te umieszczane na nowych samochodach oraz w instrukcjach obsługi pojazdów. Odróżnia je jedynie rozmiar (na dystrybutorach i pistoletach będą większe). Etykiety mogą zawierać dodatkowe informacje, które są zgodne z wymogami krajowymi. Ujednolicone oznaczenia mają stanowić wsparcie dla kierowców poruszających się po unijnych drogach. Takie same oznaczenia we wszystkich krajach UE wyeliminują problem tankowania niewłaściwego paliwa.
Jak podaje portal trans.info zmianie ulegną stare symbole Pb95, Pb98 i ON. Oznaczenia te zostaną zastąpione nowymi:
- dla benzyny - E5, E10 i E85. Oznaczenia będą przedstawione w kółku. Informacje wewnątrz znaku odnośnie zawartości biokomponentów wynoszą „Exx”, z czego „E” oznacza etanol a „xx”maksymalną ilość etanolu, jaką można stosować w pojeździe.
- dla oleju napędowego - B7, B10 i XTL. Oznaczenia będą przedstawiane w kwadracie. „B” oznacza biodesel, liczba obok litery to maksymalna ilość biodesla dopuszczalna w danym pojeździe. XTL to nierafinowany olej napędowy.
- dla paliw gazowych – H2, CNG, LPG i LNG. Oznaczenia będą przedstawiane w rombie. H2 to wodór, CNG to sprężony gaz ziemny, LNG to skroplony gaz ziemny a LPG to gaz płynny.

Od 12 października 2018 r. nowe etykiety będą musiały się znaleźć na nowo wyprodukowanych pojazdach oraz na dystrybutorach (do benzyny, oleju napędowego, wodoru, sprężonego gazu ziemnego, gazu płynnego i skroplonego gazu ziemnego) we wszystkich stacjach paliw, które są ogólnodostępne i znajdują się na terenie państwa członkowskiego UE.
Najprawdopodobniej producenci nowych samochodów i operatorzy stacji tankowania nowe etykiety zaczną umieszczać przed datą graniczną wejścia w życie przepisów.

Które pojazdy są objęte wymogiem w zakresie etykietowania?
Wymóg etykietowania dotyczy nowo wyprodukowanych pojazdów, w tym:
- motorowerów, motocykli, pojazdów trój- i czterokołowych;
- samochodach osobowych;
- lekkich samochodach dostawczych;
- pojazdach ciężarowych;
- autobudach i autokarach.
Co nas wkurza na drodze? Oto najgłupsze zachowania kierowców...