https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

E-booki wypierają tradycyjne książki?

(TIK); fot. sxc
Zalet e-książek jest sporo, choćby niższe koszty i wygoda
Zalet e-książek jest sporo, choćby niższe koszty i wygoda
- Czytnik biorę ze sobą wszędzie - mówi Ewelina Wiśniewska z Bydgoszczy. - Tym sposobem, dostęp do książek mam w domu, na uczelni i w podróży.

E-bookiem nazywamy książkę w formacie elektronicznym, a audiobookiem taką do odsłuchania. Osób chwalących sobie takie formy literatury przybywa.

Obecnie w kraju jest dostępnych około 6,5 tys. e-tytułów i liczba ta stale rośnie. Z najnowszego raportu Centrum Cyfrowego Projekt Polska wynika, że już ponad 30 procent badanych czytało w ostatnim czasie e-booka, a co trzeci z nich kupił dla siebie taką książkę.

Przeczytaj: E-zakupy. Seniorzy coraz chętniej kupują żywność w internecie

E-booki pokonują papierowe książki

W zeszłym roku, największy e-sklep świata - Amazon sprzedał w Stanach Zjednoczonych więcej elektronicznych niż papierowych kopii książek. Podobnie jest w Polsce na Allegro. - E-booki są coraz chętniej wybierane przez internautów - potwierdza Joanna Kuzdak, dyrektor zarządzająca PayU, obsługujące e-płatności na tym portalu.

- W 2011 sprzedaliśmy o ponad 42 procent więcej audiobooków niż w roku 2010 - wylicza Mariola Iwon, menedżer kategorii Allegro.pl. - Liczba ta stale rośnie.

Czytaj też: Kantory internetowe zyskują na znaczeniu, bo tak jest taniej

Najczęściej kupujemy poradniki (61 proc.), literaturę piękną, popularną i faktu (11,9 proc.), a także naukową i popularnonaukową (5 proc.).

Zalet e-książek jest sporo, choćby niższe koszty i wygoda - kilkaset plików mieści się w jednym urządzeniu. - Oszczędzamy papier - wymienia Nicholas Piotrkowski z firmy informatycznej „Nixus” w Bydgoszczy. - Czytników e-booków jest wiele. Urządzenie takie możemy kupić już za kilkaset złotych. Są też wady. Trzeba jednak nabyć taki czytnik. Poprzez nielegalne kopiowanie plików rośnie piractwo.

- Problemy stwarzają zabezpieczenia e-książek, które trzeba zdejmować - uzupełnia Justyna Zienkiewicz, autorka bloga e-book.info.pl poświęconego temu tematowi. - Są one również jeszcze stosunkowo drogie.

Czytamy też w sieci

Mieszkańcy regionu coraz chętniej odwiedzają też Kujawsko-Pomorską Bibliotekę Cyfrową. W samym styczniu odwiedziło ją około 125 tys. osób. Aby poczytać za darmo, wystarczy wejść na stronę kpbc.umk.pl. Znajdziemy tam prawie 54 tys. książek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska