https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja i pieniądze kluczem do ograniczenia problemu śmiecenia

Magdalena Ignaciuk
Opracowanie:
Bardzo skutecznym narzędziem edukacji są pieniądze, czyli kaucja -mówiła podczas debaty o śmieceniu w miejscach wypoczynku Anita Sowińska, wiceministra klimatu i środowiska.
Bardzo skutecznym narzędziem edukacji są pieniądze, czyli kaucja -mówiła podczas debaty o śmieceniu w miejscach wypoczynku Anita Sowińska, wiceministra klimatu i środowiska. rafaart/ 123RF
W obliczu rosnącego problemu zaśmiecania miejsc wypoczynkowych w Polsce, zarówno eksperci, jak i przedstawiciele rządu wskazują na edukację oraz wprowadzenie systemu kaucyjnego jako kluczowe narzędzia w walce z tym zjawiskiem. Wiceminister klimatu i środowiska, Anita Sowińska, przyznała, że kluczem do ograniczenia problemu śmiecenia jest wprowadzenie systemu kaucyjnego oraz edukacja społeczeństwa w zakresie segregacji odpadów.

Dramatyczne konsekwencje zaśmiecania

Każdego roku, po sezonie wakacyjnym, polskie gminy turystyczne zmagają się z ogromnymi ilościami śmieci, które są pozostawiane przez turystów. Najnowszy raport Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-Unia ujawnia przygnębiający obraz - tony odpadów z nielegalnych wysypisk oraz wzrost udziału frakcji szklanej w odpadach do 50 proc. w 2024 roku. Koszty uprzątnięcia tych odpadów są ogromne, a problem zaśmiecania nie ogranicza się tylko do kwestii estetycznych. Odpady stanowią również poważne zagrożenie dla zwierząt.

– Małe zwierzęta, które dostają się do butelek, czy plastikowych, czy szklanych, nie potrafią stamtąd wyjść i giną. Wg danych z Ostrowa Wielkopolskiego w ponad 100 zebranych opakowaniach było ponad 1500 martwych zwierząt. Małych gryzoni, owadów, różnych gatunków – wyjaśniała prof. Agnieszka Nawirska-Olszańska, autorka raportu.

System kaucyjny jako rozwiązanie

Wiceminister klimatu i środowiska, Anita Sowińska, podkreślała podczas debaty, że kluczem do ograniczenia problemu śmiecenia jest wprowadzenie systemu kaucyjnego oraz edukacja społeczeństwa w zakresie segregacji odpadów. System kaucyjny, który zakłada zwrot kaucji za oddanie opakowania, już widocznie przyczynił się do zmniejszenia ilości odpadów w krajach Unii Europejskiej, gdzie został wprowadzony.

– Bardzo skutecznym narzędziem edukacji są pieniądze, czyli kaucja. Jeżeli mieszkaniec będzie miał wyraźną różnicę między tym, jak segreguje odpady, to będzie to bardzo silny czynnik motywujący – mówiła Sowińska.

Jednakże, obecny system kaucyjny w Polsce nie jest kompletny. Nie uwzględnia on wszystkich rodzajów opakowań, co stanowi lukę, na przykład w przypadku jednorazowych butelek szklanych używanych do sprzedaży alkoholi. Wiceminister zaznaczyła, że prace nad rozszerzeniem systemu trwają, a docelowo należy dążyć do wprowadzenia opakowań wielokrotnego użytku, szczególnie szklanych.

– Rozwiązaniem docelowym są opakowania wielokrotnego użytku. Przede wszystkim szklane. Opakowania szklane jednokrotnego użytku wcale nie są ekologiczne. To trzeba wyraźnie podkreślać – dodała Sowińska.

Edukacja kluczem do zmiany

Obok systemu kaucyjnego, edukacja społeczeństwa odgrywa kluczową rolę w procesie zmiany nawyków związanych z gospodarowaniem odpadami. Ministerstwo klimatu i środowiska prowadzi kampanie edukacyjne mające na celu zachęcenie mieszkańców do lepszej segregacji odpadów. Tylko poprzez połączenie działań edukacyjnych z efektywnymi rozwiązaniami systemowymi, takimi jak system kaucyjny, możemy realnie wpłynąć na zmniejszenie problemu śmiecenia w Polsce.

Wprowadzenie i rozwój systemu kaucyjnego w Polsce, wraz z intensyfikacją działań edukacyjnych, wydają się być obiecującą ścieżką do osiągnięcia znaczącej poprawy w zakresie czystości i ochrony środowiska. Wymaga to jednak wspólnych działań zarówno ze strony rządu, organizacji pozarządowych, jak i samych obywateli, którzy na co dzień dokonują wyborów wpływających na stan naszego środowiska.

źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
25 września, 20:40, gosc:

Kupuję napój odrywam nakrętkę oddaję na cele charytatywne, butelkę odsprzedaję do systemu kaucyjnego.

25 września, 22:08, Elmirka:

Maszyna nie przyjmie butelki bez nakrętki....

Musieli by najpierw taką maszynę wyprodukować, tylko nie wiadomo kto miałby za nią zapłacić.

Problemem jest niedogadywanie się samorządów które biorą ogromne pieniądze od obywateli i nie chcą się dzielić zyskiem z producentami.

Sama ideologia to nie wszystko.

E
Elmirka
25 września, 20:40, gosc:

Kupuję napój odrywam nakrętkę oddaję na cele charytatywne, butelkę odsprzedaję do systemu kaucyjnego.

Maszyna nie przyjmie butelki bez nakrętki....

g
gosc
Kupuję napój odrywam nakrętkę oddaję na cele charytatywne, butelkę odsprzedaję do systemu kaucyjnego.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska