Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin Ósmoklasisty 2019 - to uczeń musi wiedzieć! [ZASADY, TERMINY]

(ea)
Naszym gościem była Bogna Łoś, starszy wizytator z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy
Naszym gościem była Bogna Łoś, starszy wizytator z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Katarzyna Paczewska
Aktualizacja: zobacz arkusze i odpowiedzi z egzaminu ósmoklasisty. O zasadach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty rozmawialiśmy podczas telefonicznego dyżuru z ekspertem. Wątpliwości wyjaśniała Bogna Łoś, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

Egzamin ósmoklasisty: angielski odpowiedzi i arkusze

Tutaj znajdziesz arkusze do egzaminu ósmoklasisty 2019 z języka angielskiego. Zamieszczamy także sugerowane odpowiedzi.

Egzamin ósmoklasisty z angielskiego. Arkusze i odpowiedzi TUTAJ

Egzamin ósmoklasisty: niemiecki arkusze

Tutaj znajdziesz arkusze do egzaminu ósmoklasisty 2019 z języka niemieckiego.

Egzamin ósmoklasisty z niemieckiego. Arkusze i odpowiedzi TUTAJ

Egzamin ósmoklasisty to zupełna nowość. Uczniowie po raz pierwszy napiszą go wiosną 2019. Dlatego też do redakcji zaprosiliśmy Bognę Łoś, starszego wizytatora Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, aby wyjaśniła wszystkie wątpliwości dotyczącego tego testu.

- Czy do egzaminu ósmoklasisty trzeba przystąpić?
Tak. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów i nie można ukończyć szkoły podstawowej bez przystąpienia do niego. Nie można go natomiast nie zdać. Nie jest bowiem określony minimalny wyniki, jaki uczeń powinien uzyskać. Wyniki egzaminu ósmoklasisty będą jednak brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

- Kiedy zostanie przeprowadzony ten egzamin?
Egzamin odbędzie się w dniach 15, 16 i 17 kwietnia 2019 r. Jest to termin główny. Jeśli uczeń z przyczyn losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu w tym terminie, bo na przykład zachoruje, powinien zrobić to w terminie dodatkowym – 3, 4 i 5 czerwca 2019. Musi jednak przedstawić zaświadczenie lekarskie.

Przeczytaj także: ZNP pyta nauczycieli, czy zaprotestują przed maturami. Protest może być wzorowany na akcji policjantów

- Jak będzie przebiegał egzamin?
Każdego dnia egzamin rozpocznie się o godz. 9. W poniedziałek, 15 kwietnia uczniowie napiszą język polski. Egzamin potrwa 120 minut. We wtorek 16 kwietnia ósmoklasistów czeka egzamin z matematyki. Na jego napisanie będą mieli 100 minut. Natomiast w środę, 17 kwietnia będą wykazywać się wiedzą i umiejętnościami z nowożytnego języka obcego. Na rozwiązanie zadań będzie w tym przypadku (90 minut). Egzamin z języka obcego nowożytnego uczniowie będą zdawać na jednym poziomie, nie będzie poziomu podstawowego i rozszerzonego jak na egzaminie gimnazjalnym.

Taka formuła egzaminu będzie obowiązywać przez trzy lata. Natomiast od 2022 roku uczniowie będą zdawać obowiązkowo również egzamin z jednego z pięciu przedmiotów do wyboru: biologii, chemii, fizyki, geografii lub historii. W przypadku uczniów szkół lub oddziałów w języku mniejszości narodowej lub języku regionalnym, uczeń może zdawać matematykę w tym języku, a od 2022 również dodatkowy wybrany przedmiot.

- Jaki język obcy można wybrać na egzaminie?
Musi być to nowożytny język obcy, którego ósmoklasista uczył się w szkole, choć niekoniecznie od pierwszej klasy. Może być to więc język: angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, ukraiński, włoski, rosyjski.

- Co można mieć przy sobie podczas egzaminu?
Uczeń może wnieść na salę przybory do przypisania z czarnym tuszem lub atramentem, a w przypadku matematyki – tylko linijkę. Nie ma możliwości korzystania z kalkulatora oraz słowników. Na salę nie wolno wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. Dotyczy to też członków komisji i obserwatorów.

- Czy uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych mają prawo np. do wydłużenia czasu egzaminu?
Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi przystępują do egzaminu w warunkach i/lub formach do­sto­sowanych do ich potrzeb. Szczegółowe warunki dostosowań są ogłaszane przez dyrektora CKE. Jeśli chodzi o czas pisania egzaminu, to może on zostać wydłużony: z języka polskiego nie więcej niż o 60 minut; z matematyki nie więcej niż o 50 minut; z języka obcego nowożytnego nie więcej niż o 45 minut.

- Czy wyniki egzaminu można poprawiać?
Wyniki egzaminu są ostateczne. To oznacza, że nie można do egzaminu przystąpić ponownie i poprawić wyników. Nie można ich również podważać na drodze sądowej.

- W jakiej formie zostaną podane wyniki?
Wyniki będą podawane w skali procentowej i co jest nowością, również w skali centylowej. Skala procentowa oznacza odsetek punktów uzyskanych przez ucznia za prawidłowo rozwiązane zadania. Jeżeli uczeń otrzymał 75 proc. punktów możliwych do zdobycia, świadczy to o tym, że rozwiązał prawidłowo 75 proc. zadań z testu.

Skala centylowa pokazuje natomiast, jaka część uczniów uzyskała z danego egzaminu taki sam wynik jak zdający lub niższy. Czyli jak uczeń uzyskał w skali centylowej wynik 75, świadczyć to będzie, że 75 proc. uczniów w skali kraju uzyskało wynik taki sam lub niższy a 25 proc. uczniów wynik wyższy. Warto pamiętać, że wynik w procentach niekoniecznie musi być taki sam jak centylowy.

- Jakie uprawnienia mają laureaci konkursów przedmiotowych?
Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej lub laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty jest zwolniony z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z przedmiotu najwyższego wyniku.

- Ile zadań otwartych i zamkniętych znajdzie się w arkuszach z poszczególnych przedmiotów?
Na wynik egzaminu z języka polskiego złożą się w 30 proc. zadania zamknięte (12-17 zadań), a w 70 proc. zadania otwarte ( 5-9 zadań, w tym wypracowanie). Pierwsza część egzaminu będzie związana z dwoma tekstami – literackim oraz popularnonaukowym lub publicystycznym. Druga część egzaminu to dwa tematy do wyboru – uczeń wybiera temat, a jego zadaniem jest napisać tekst nie krótszy niż 200 słów o charakterze twórczym lub argumentacyjnym. Tekst będzie wymagał odwołania się ucznia do obowiązkowych lektur oraz/lub do lektur wskazanych przez ucznia.

Arkusz z matematyki będzie zawierał od 19 do 23 zadań. Zadań zamkniętych będzie 14 – 16, za które uczeń uzyska 14-16 punktów, a udział prawidłowych odpowiedzi w wyniku sumarycznym to 50 proc. Tyle samo punktów uczeń będzie mógł uzyskać z 5–7 zadań otwartych,

Egzamin z języka obcego będzie zdawany na jednym poziomie. Obejmie: rozumienie ze słuchu - ok. 20–25 proc. punktów; znajomość funkcji językowych - ok. 15–20 proc.; rozumienie tekstów pisanych - ok. 25–30 proc.; znajomość środków językowych - 15–20 proc. i wypowiedź pisemna - 20 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska