Rozbudowa instalacji gwarantuje ograniczenie emisji SO2 do poziomu poniżej 130 mg/m3 i pyłu - poniżej 10 mg/m3. Dzięki temu bydgoska elektrociepłownia spełni normy emisyjne zawarte zarówno w dyrektywie IED (o emisjach przemysłowych) jak i docelowo w konkluzjach BAT, które wymagają stosowania najlepszych dostępnych technologii w zakresie ochrony środowiska.
85 lat elektrowni na Jachcicach. Zobacz stare zdjęcia z budowy!
Jak czytamy w informacji prasowej, zakres prac zawarty w umowie, który zrealizuje GE Power, obejmie dostarczenie kompletnej instalacji odsiarczania spalin dla kotła OP-230 nr 4 z możliwością odsiarczenia całego strumienia spalin z kotła OP-230 nr 3, w technologii półsuchej NID wraz z podłączeniem do istniejącego komina.
Zastosowana technologia oparta jest na wapnie palonym jako tzw. reagencie, wykorzystuje najnowocześniejszy filtr workowy pełniący rolę odpylacza, kompaktowy reaktor oraz zintegrowany mieszalnik-nawilżacz.
Dzięki temu wykorzystana zostanie pełna moc dwóch kotłów - mówi Sławomir Zawada, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. - Korzystamy z zasobów naturalnych, prowadzimy restrykcyjną politykę środowiskową, która będzie konsekwentnie realizowana także w przyszłości. Jesteśmy świadomi swojego wpływu na otoczenie i z tego względu koncentrujemy się na redukcji oddziaływania na środowisko.
Instalacja odsiarczania spalin przekazana zostanie do eksploatacji w grudniu 2018 roku. PGE GiEK planuje w ZEC Bydgoszcz kolejna inwestycję - budowę instalacji odazotowania spalin.
