Eliminacja motorowodnych Mistrzostw Świata Hydro GP 2023 w Żninie [zdjęcia, wyniki]

Szymon Cieślak
Eliminacje Motorowodnych Mistrzostw Świata Hydro GP w Żninie (03-04.06.2023).
Eliminacje Motorowodnych Mistrzostw Świata Hydro GP w Żninie (03-04.06.2023). Iwona Góralczyk
W Żninie, w weekend 3-4.06.2023 rozegrano eliminacje motorowodnych Mistrzostw Świata Hydro GP.

Spis treści

Tekst pod materiałem wideo.

Zawody motorowodne w Żninie. Zobacz wideo

od 16 lat

Zawody zostały otwarte w piątkowy wieczór. Po treningach, w sobotnie popołudnie rozpoczęła się właściwa rywalizacja. W niedzielę po południu w drugim biegu mistrzowskim formuły 500 doszło do wypadku, w którym ucierpiał Giuseppe Rossi, zawodnik z Włoch. Przewieziono go śmigłowcem do szpitala w Bydgoszczy. W związku z tym Komisarz UIM (Międzynarodowej Unii Motorowodnej) przerwał zawody. Końcowe wyniki tej eliminacji Mistrzostw Świata zaliczono po rozegraniu dwóch biegów F500 i F125 oraz jednego biegu F250.

Wyniki Formuła 125

Tutaj najlepszy z Polaków - Henryk Synoradzki z Klubu Morskiego LOK w Poznaniu - w sobotę zajął trzecie miejsce, a w jedynym wyścigu w niedzielę był bezkonkurencyjnie pierwszy.

Wyniki 2. eliminacji MŚ Formuły 125

1. Henryk Synoracki (Polska, Poznański Klub Morski LOK) 625 pkt
  2. Joonas Lember (Estonia) 525 pkt
  3. Luca Finotti (Włochy) 469 pkt

Jeżeli chodzi o pozostałe wyniki polskich zawodników, Sebestian Kęciński z KSMiM w Trzciance zajął szóste miejsce, a Michał Kausa z Baszty Żnin uplasował się tuż za nim zajmując siódmą lokatę. Niesklasyfikowany pozostał Aleksander Goliński z KS 51 Toruń.

Wyniki Formuła 500

Tutaj Cezary Strumnik w sobotę zajął czwarte miejsce, ale w niedzielę kłopoty techniczne sprawiły, że nie ukończył drugiego mistrzowskiego biegu. Za to Marcin Zieliński odwrotnie. W sobotę jego łódź miała awarię i nie ukończył pierwszego biegu, ale w niedzielę zwyciężył. To sprawiło, że stanął na podium.

Wyniki 2. eliminacji MŚ Formuły 500

1. Attila Havas (Węgry) 525 pkt
  2. Marcin Zieliński (Polska, KM H2O Szczecin) 400 pkt
  3. Giuseppe Rossi (Włochy) 400 pkt

Wspomniany wyżej Cezary Strumnik z UKS Przygoda Chodzież żnińskie zawody zakończył na siódmym miejscu.

Wyniki Formuła 250

Tutaj Polacy nie startowali. Końcowe wyniki zostały ustalone po rozegraniu tylko jednego biegu.

Wyniki 2. eliminacji MŚ Formuły 250

1. Massimiliano Cremona (Włochy) 400 pkt
  2. Wayne Turner (Wielka Brytania) 300 pkt
  3. Nikola Todovor (Bułgaria) 225 pkt

Hydro GP. Gdzie kolejne zawody?

Międzynarodowa Unia Motorowodna wyznaczyła w tym roku cztery eliminacje w Formule 125 i pięć w Formule 500. Cykl rozpoczął się w czeskich Jedovnicach w połowie maja. Potem były zawody w Żninie (3 - 4.06.2023). Oto miejsca i daty kolejnych wyścigów:

• 17-18 czerwca, Boretto (Włochy) - 3. eliminacja MŚ F500 i F125
  • 15-16 września, Bad Saarow (Niemcy) - 4. eliminacja MŚ F500 i F125
  • 23-24 września, Cremona (Włochy) - 5. eliminacja MŚ F500

Wyniki OSY-400

W eliminacjach Międzynarodowych Mistrzostw Polski w klasie OSY-400 wygrał Jeremi Jóźwiak. Drugie miejsce zajął Janis Badaukis. Trzecie miejsce zdobył Bartosz Rochowiak. Na czwartym uplasował się Jakub Rochowiak.

Wyniki GT-30

Jeżeli chodzi o Międzynarodowe Mistrzostwo Polski w klasie GT-30, zwyciężył Marcin Kociucki. Drugi był Mateusz Wojewódzki. Trzecie miejsce zajął Krzysztof Gajewski.