... List intencyjny w tej sprawie podpisano podczas piątkowej konferencji ekologicznej.
Dokładnie nie wiadomo, kto będzie inwestorem: Związek Gmin Ziemi Kujawskiej, starostwo, inwestor prywatny czy może będzie to wspólne przedsięwzięcie samorządowców i ludzi biznesu. Jest jednak wola samorządowców z powiatu aleksandrowskiego, by takie zadanie podjąć. Podczas piątkowej konferencji ekologicznej pn. "Czyste Kujawy" uczestnicy zapoznali się
z nowoczesnymi rozwiązaniami
zaproponowanymi przez Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa w Warszawie oraz Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe "Prestige" z Darłowa, polegającymi na całkowitej utylizacji śmieci komunalnych i uzyskaniu w czasie tego procesu energii: cieplnej i elektrycznej.
Aby przedsięwzięcie było opłacalne powinno je podjąć wspólnie kilkanaście gmin. Do Aleksandrowa przyjechali też przedstawiciele sąsiedniego powiatu radziejowskiego, a wcześniej rozmowy prowadzono - jak powiedział nam Andrzej Nawrocki, burmistrz Nieszawy, z samorządowcami z powiatu włocławskiego, a konkretnie gminy Lubanie.
Jest możliwość pozyskania pieniędzy
na przygotowanie tej inwestycji z grantu, który ma powstać na wdrożenie 5-6 takich prototypowych projektów w kraju. Jak zapewniali Andrzej Wnuk i Wojciech Krużewski z firmy "Prestige", są inwestorzy, którzy chętnie podejmą się budowy takiego centrum.
Samorządowcy nie mówili "nie", choć kwota od 10 do 100 mln złotych (w zależności od ilości zastosowanych systemów), bo tyle ma kosztować centrum, w którym wykorzystane zostaną supernowoczesne technologie plazmowej selekcji i całkowitego unieszkodliwiania odpadów, jest nawet dla połączonych sił trzech powiatów nieosiągalna.
Podczas konferencji podpisany został list intencyjny w tej sprawie, z zaznaczeniem, że realizacja zadania będzie możliwa, gdy strony uzyskają środki finansowe na ten cel. "Strony" to Związek Gmin Ziemi Kujawskiej, starosta powiatowy w Aleksandrowie i Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa w Warszawie.
Konferencji patronowała "Gazeta Kujawska". Inicjatorami konferencji byli Andrzej Nawrocki, burmistrz Nieszawy i Piotr Marciniak, wójt gminy Waganiec. Konferencję zorganizowały Związek Gmin Ziemi Kujawskiej i starosta powiatowy w Aleksandrowie. Udział w obradach wzięli m.in. Jan Bieleński, dyrektor departamentu gospodarki ziemią w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Edward Reszkowski - dyrektor departamentu środowiska i geologii Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, doc. dr hab. inż. Andrzej Myczko z IBMER w Warszawie. Patronat honorowy objęli wicepremier Andrzej Lepper i Piotr Całbecki, marszałek województwa.