ESG w praktyce: fabryki BAT w Polsce z kolejnymi certyfikatami środowiskowymi

Materiał informacyjny BAT
Neutralność klimatyczna stała się biznesowym trendem, ale też – na razie nieformalnym – wymogiem współczesnych czasów. Przed firmami działającymi na każdym poziomie – lokalnym, krajowym czy globalnym stają zatem wyzwania związane z szeroko rozumianą troską o środowisko. I choć nie wszyscy za trendami nadążają, są też przykłady jednostek, które już teraz poszły o krok do przodu i osiągają neutralność węglową. Dotyczy to wielu fabryk działających na terenie Polski i Europy. Wśród nich wyróżnia się BAT, którego potężne zakłady produkcyjne w Augustowie i Rojowie stają się przykładami miejsc pracy, które są przyjazne środowisku.

Fabryka eSmoking Liquids sp. z o. o. zlokalizowana w Rojowie koło Ostrzeszowa jest doskonałym przykładem realizacji założeń ESG, czyli strategii biznesowej budowanej z poszanowaniem takich wartości jak środowisko, odpowiedzialność społeczna i ład korporacyjny.

Koniec z odpadami na wysypiskach

Fabryka w Rojowie może pochwalić się już wdrożoną strategią „zero waste to landfill”, czyli „zero odpadów na wysypiskach”. Wyzwanie było ogromne. W 2019 roku zakład generował 43 tony różnego rodzaju odpadów, podczas gdy w 2022 roku było to 13,81 tony, zaś w 2023 - około 2 tony.

Realizacja tych ambitnych założeń stała się możliwa dzięki zaplanowanej strategii gospodarki odpadami. Dotyczy to dwóch fabryk, bo oprócz tej w Rojowie, realizacji podobnej strategii podjęto się także w zakładzie BAT w Augustowie. Hierarchia działań polega na systemie ustalenia priorytetów bazujących na redukcji odpadów, a nie tylko ich usuwaniu. Przeprowadzony w fabrykach BAT audyt odpadów umożliwił ich kategoryzację i ocenę ilości wytwarzanych w ciągu miesiąca śmieci. Następnie wybrano obszary koncentracji, które wymagały poprawy oraz wskazano kryteria sukcesu. Takie działanie zapewniło i umożliwiło bieżącą weryfikację postępów, a w efekcie doprowadziło do pełnego wdrożenia strategii „zero waste to landfill”.

Woda to życie – dbajmy o nią

Obok redukcji odpadów, fabryki BAT mogą pochwalić się również implementacją standardu AWS (ang. Alliance for Water Stewardship), czyli Sojuszu na Rzecz Gospodarki Wodnej. W ramach zrównoważonej polityki wodnej, w zakładach produkcyjnych BAT w Rojowie i Augustowie do 2025 roku planowana jest redukcja zużycia wody o 35 proc. Fabryka w Augustowie otrzymała już certyfikację AWS, natomiast fabryka w Rojowie jest w trakcie procesu certyfikacji – audyt zaplanowany jest w połowie 2024 roku.

- Od wielu lat w grupie BAT globalnie wdrażane są programy, których celem jest zmniejszanie wpływu naszych działań na środowisko. Obejmują one między innymi oszczędzanie energii, wody, poprawę gospodarki odpadami i zrównoważone rolnictwo. Istotnym aspektem tych programów jest również ograniczenie emisji dwutlenku węgla, który znacznie przyczynia się do zmian klimatycznych, będących jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Ochrona zasobów naturalnych, podnoszenie świadomości, jak również zaangażowanie naszych pracowników są niezbędne do prowadzenia biznesu w zrównoważony sposób. Współtworząc lokalną społeczność, chcemy aktywnie wspierać inicjatywy zapewniające lepszą przyszłość w obszarze naszego działania – mówi Piotr Krasucki, Dyrektor Fabryki, Prezes Zarząd eSmoking Liquids sp. z o. o.

Neutralność węglowa tu i teraz

Efektem starań fabryki w Rojowie było osiągnięcie certyfikatu neutralności węglowej już za rok 2022.
PAS 2060 to specyfikacja opracowana przez British Standards Institution (BSI). Według przyjętych standardów, umożliwia ona wykazanie uzyskania neutralnego śladu węglowego przez wdrażające go podmioty. Co to oznacza? Neutralność pod względem śladu węglowego zgodnie z normą PAS 2060 wskazuje, że fabryka nie będzie się przyczyniać do wzrostu netto globalnej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

- W 2022 roku zakończyliśmy termomodernizację dachu i doków załadunkowych, co zredukowało emisję CO2 fabryki o około 15 proc. w stosunku do roku 2021 r. Od 2021 z kolei wykorzystujemy do naszego działania energię elektryczną pochodzącą w 100 proc. ze źródeł odnawialnych. Warto wspomnieć także, że jako instytucja, w latach 2022-2023, wsparliśmy inicjatywę przekształcenia wycinek leśnych w lasy chronione (w ramach projektu sadzone są brzozy i modrzewie). Dzięki tej inicjatywie zbalansowaliśmy emisję CO2 o 142 tony. W czasie starania się o certyfikat PAS 2060 zamieniliśmy też piece gazowe wykorzystywane dotychczas - na pompy ciepła, które pokrywają 100 proc. zapotrzebowania fabryki na ciepło – podkreśla Piotr Krasucki.

Redukcja szkodliwości oferowanych produktów

Przedstawiciele firmy podkreślają, że w przypadku tej branży, równie istotne jest monitorowanie wpływu i świadoma strategia oferowania konsumentom produktów mniej szkodliwych dla ich zdrowia jako alternatywy dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Należy podkreślić, że ze względu na wyżej wymienioną transformację biznesu, jak również etap budowania zaufania klientów, grupa BAT stawia na oferowanie produktów o możliwie najwyższej jakości. Te pochodzące z Rojowa produkowane są w oparciu o certyfikowanych dostawców, jak również metody produkcyjne potwierdzone przez akredytowaną jednostkę eSmoking Institute. Instytut badawczy w Poznaniu istnieje od ponad 10 lat i aktywnie czuwa nad standardami dotyczącymi papierosów elektronicznych, zajmując się też działalnością badawczo-rozwojową w oparciu o najwyższe standardy jakościowe ISO 17025 oraz ISO 9001. Może się też pochwalić sześcioma patentami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: ESG w praktyce: fabryki BAT w Polsce z kolejnymi certyfikatami środowiskowymi - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska