- Dostałem pismo z urzędu marszałkowskiego, żebym nie używał już logo Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego – informuje producent z powiatu świeckiego. - Koncepcja była bardzo dobra, miałem oczekiwania wobec tej Sieci, dlatego jestem ciekaw, co się stało, że nagle z niej wystąpiliśmy? Z uzasadnienia pisma, które dostałem, nie wynika nic konkretnego.
Wprowadzili wiele zmian
Europejska Sieć Dziedzictwa Kulinarnego powstała w 1995 r. w Szwecji. Zrzesza ona producentów i przetwórców produktów rolno-spożywczych, gospodarstwa agroturystyczne, restauracje i hotele, oferujące produkty i usługi gastronomiczne z minimum 50-procentowym udziałem surowca lokalnego. Począwszy od 2005 r. do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego przystępowały kolejne regiony Polski: dolnośląskie, lubuskie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, pomorskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Kujawy i Pomorze w 2010 roku - do regionalnej Sieci przyłączyło się ponad 60 podmiotów.
Jednak w 2022 r. większość regionów zdecydowała o wystąpieniu z ESDK, również województwo kujawsko-pomorskie. Ma to związek ze zmianą właściciela Sieci. Teraz to teraz podmiot prywatny z siedzibą na Łotwie, który wdrożył kilka zmian, m.in. rozszerzył zasięg Sieci z europejskiego na globalny i w związku z tym zmienił nazwę znaku towarowego na „Dziedzictwo Kulinarne”.
Nowe regulacje objęły też m.in. coroczne kontrole regionu, opłaty dla koordynatora globalnego Sieci i zwiększenie opłaty za licencję. O zmianach tych regiony członkowskie dowiedziały się po fakcie.
Gotowi na podejście globalne
W związku z tym Komisja ds. Żywności Związku Województw RP, w imieniu wszystkich 11 członków ESDK, przekazała swoje zastrzeżenia ministrowi spraw zagranicznych. W odpowiedzi MSZ stwierdziło, że „kształtowanie polityki nowo powstałego podmiotu Dziedzictwo Kulinarne może stać w opozycji do priorytetów współpracy zagranicznej województw oraz do polityki zagranicznej państwa. Przejawia się to wskazaniem rozwoju Dziedzictwa Kulinarnego na obszary geopolityczne nie mieszczące się w obszarach współpracy polityki państwa i województwa.”
Nieoficjalnie mówi się o próbie wejścia organizacji na rynek rosyjski. Oficjalnie Sieć nie precyzuje tych zamiarów. W jej oświadczeniu czytamy, że „w 2021 roku postanowiła zrobić krok w kierunku dalszego rozszerzenia działalności, ponieważ jest gotowa na podejście globalne.”
MZS zaleciło wszystkim członkom wystąpienie z tej organizacji, taką samą rekomendację Komisja ds. Żywności Związku Województw RP przekazała polskim regionom-członkom ESDK.
W związku z tym Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął uchwałę o wystąpieniu z Sieci z końcem 2022 roku.
- Dostrzega się pojawiające rozbieżności pomiędzy celami polityki zagranicznej państwa, a polityką Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, co powoduje konieczność wystąpienia województwa kujawsko-pomorskiego z tego zrzeszenia – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Kenwood Prospero + KHC29.W0SI
Ten sprzęt jest nowy, został rozpakowany , nie uży…
kup teraz

Bosch MUM4875EU Biały
Robot kuchenny Bosch MUM 4875EU idealnie sprawdzi …
kup teraz

KitchenAid 5KFC3516EWH Biały
Mini malakser jest intuicyjny i bardzo prosty w ob…
kup teraz

MPM Termorobot Wi-Fi MRK-18
Wielofunkcyjny, gotujący robot kuchenny marki MPM …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót