www.pomorska.pl/bydgoszcz
Więcej aktualnych informacji z Bydgoszczy znajdziesz również na podstronie www.pomorska.pl/bydgoszcz
- Nie podobały nam się nieprawidłowości, jakich dopuściła się podczas rozpatrywania sprawy nadania nabrzeżu Brdy imienia Zbigniewa Urbanyi - mówi wnioskodawca Lech Lewandowski, zastępca przewodniczącego Komisji Kultury i Nauki RM. - Uznaliśmy, że nie zasługuje na tą funkcję.
Przypomnijmy, że kilka lat temu po śmierci naszego redakcyjnego kolegi, znakomitego dziennikarza, żeglarza i społecznika, Liga Morska i Rzeczna w Bydgoszczy wystąpiła z inicjatywą uhonorowania jego pamięci. Pomysł został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, a także przez zespół d.s. nazewnictwa.
Kiedy jednak wszczęto procedurę przekazania sprawy na sesję Rady Miasta, by głosować stosowną uchwałę przewodnicząca Starosta podjęła działania opóźniające, wszczynając także poszukiwania w Instytucie Pamięci Narodowej informacji na temat red. Urbanyi, choć jako radna nie miała takich uprawnień. Ostatecznie we wrześniu Rada Miasta podjęła uchwałę i 10 października podczas Wielkiej Wioślarskiej o Puchar Brdy, regat, których pomysłodawcą był właśnie Zbyszek, uroczyście nabrzeże po drugiej stronie Rybiego Rynku otrzymało jego imię. W tym miejscu znajdzie się także odpowiednia tablica pamiątkowa oraz specjalne płyty, które będą upamiętniać dokonania żeglarzy Kujaw i Pomorza. Pierwsza z nich przypomni trzecie polskie opłynięcie Przylądka Horn w 1973 roku, przez s/y Euros, jacht
ówczesnego ZNTK Bydgoszcz, dowodzony przez kpt. Aleksandra Kaszowskiego, z załogą, której członkami byli m.in. Urbanyi, Henryk Lewandowski i Hubert Latoś.