Ewangelicy świętują 90-lecie parafii pw. św. Jana w Grudziądzu
"Przy ul. Szkolnej (nr 10) znajduje się tajemniczy budynek, który swoim kształtem nie do końca przypomina tradycyjny kościół i pewnie nie każdemu kojarzy się z ewangelikami. Za to zaskoczyć może zwiedzającego prostotą i nietypowym obrazem umieszczonym w ołtarzu, przedstawiającym powołanie pierwszych uczniów Jezusa" - tymi słowami ks. Karol Niedoba, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Grudziądzu rozpoczyna krótką notkę historyczną o swojej parafii.
I rzeczywiście: większość grudziądzan wie, że zabytkowy budynek przy ul. Szkolnej 10 to kościół. Ale równie wielu nigdy w nim nie było. A ci, którzy zajrzeli już za jego drzwi byli zaskoczeni.
Narodziny parafii ewangelicko-augsburskiej w Grudziądzu...
...związane były z kościołem przy ul. Mickiewicza, dziś świątynią rzymsko-katolicką, nazywaną kościołem „Młodzieżowym”. To tam odbyły się w 1923 r. pierwsze wojskowe nabożeństwa ewangelickie w języku polskim po odzyskaniu niepodległości przez II Rzeczpospolitą.
Także tam, 24 maja 1931 r. powołana została pierwsza rada parafialna i ukonstytuowała się polska parafia ewangelicka w Grudziądzu.
Okres II wojny światowej wydawał się oznaczać kres młodej parafii, ponieważ nie mogła istnieć ze względu na polskość. Duchowni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego musieli się ukrywać pod zmienionymi nazwiskami albo więzieni byli w obozach koncentracyjnych. Wielu zostało zamordowanych.
Po II wojnie światowej grudziądzkim ewangelikom w użytkowanie przyznany został budynek kościoła pw. św. Jana, przy ul. Szkolnej 10. I do dziś właśnie tutaj mieści się parafia.
Dziś ewangelików w Grudziądzu jest kilkudziesięciu. Nabożeństwa odbywają się co niedzielę o godz. 10. W parafii prowadzone są lekcje religii, a do wybuchu pandemii odbywały się także spotkania dla młodzieży i rodziców przy grach planszowych.
Od kilku lat parafia ewangelicko-augsburska aktywnie włącza się w życie kulturalne Grudziądza.
Pierwszym tego przejawem było udostępnienie kościoła zwiedzającym podczas "Nocy Muzeów w 2017 roku". Liczący wtedy 101 lat budynek zwiedziło kilkaset osób. Większość była szczerze zaskoczona skromnością wystroju sali nabożeństwa, a także zakrystii.
Także w 2017 roku, parafia współorganizowała koncert z okazji 500-lecia Reformacji, który odbył się w ogrodzie Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu, w ramach festiwalu "Lato na Starym Mieście". Z tej samej okazji zorganizowano też wykłady, podczas których każdy mógł lepiej poznać historię ewangelików, których przed laty w Grudziądzu było bardzo wielu.
- Parafia bierze także udział w ogólnopolskich, ekumenicznych akcjach charytatywnych jak „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom”, czy „Skarbonka” - mówi ks. Karol Niedoba, proboszcz grudziądzkiej parafii ewangelicko-augsburskiej.
Dużym wydarzeniem dla grudziądzkich ewangelików, w październiku 2018 roku, były wybory przez wiernych proboszcza parafii w Grudziądzu. Został nim dotychczasowy wikariusz ks. dr Karol Niedoba.
O parafii ewengelicko-augsburskiej w Grudziądzu:
Ks. Niedoba dodaje: - 90 lat to wiele przeróżnych momentów, chwil i osób, które tworzyły tę parafię i zapisały się również w historii miasta. Tegoroczny jubileusz jest dobrą okazją, aby przypomnieć ważne wydarzenia, ale też pozwolić sobie na przyszłościowe plany, w tym związane z jubileuszem 500-lecia początków Reformacji w Grudziądzu, przypadającym w 2024 r.
Wcześniej - we wrześniu 2021 roku - w kościele pw. św. Jana odbyć się ma festiwal muzyczny, wybrany do realizacji w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego 2021. Ma to być cykl czterech koncertów muzyki kameralnej, wokalnej oraz wokalno-instrumentalnej.
Podobny festiwal, także w ramach GBO, parafia zamierza zorganizować także w 2022 roku. O ile ponownie mieszkańcy miasta poprą ten pomysł w głosowaniu, które rozpocząć się ma 7 czerwca.
Ewangelicy zapraszają do wspólnego świętowania w Grudziądzu
Świętowanie 90-lecia parafii zaplanowano na niedzielę 30 maja. Tego dnia po nabożeństwie w kościele św. Jana otwarta zostanie wystawa przedstawiająca historię i życie parafialne, a o g. 14 rozpocznie się promocja poświęconego grudziądzkim ewangelikom wydawnictwa „Spacer po mieście” wydanego przez grudziądzką Informację Turystyczną oraz spotkanie autorskie z dr. Jerzym Domasłowskim.
Z okazji 90. rocznicy istnienia parafia opublikowała jubileuszowy numer kwartalnika Grudziądzki Przegląd Ewangelicki mówiący o historii protestantyzmu w mieście, dostępny także online TUTAJ
Jak wygląda kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Jana w Grudziądzu zobacz w galerii:
Ewangelicy obchodzą jubileusz 90-lecia parafii w Grudziądzu....
Polecamy także:
- Tak powstawało osiedle Strzemięcin w Grudziądzu. Oto pokolorowane zdjęcia
- Dokąd wybrać się w weekend 28-30 maja w Grudziądzu? Podpowiadamy
- "Alpinistyczna" wycinka drzew na Górze Zamkowej w Grudziądzu. Zobacz zdjęcia
- Grudziądz. Uwaga kierowcy! W weekend będą nowe utrudnienia w ruchu
- Spór radnych Grudziądza o deklarację solidarnościową z osobami LGBT+
