Festiwal Chleba - Jania Góra 2013
- Chleb pieczemy tradycyjną metodą, wyrabiany jest ręcznie, na zakwasie bez konserwantów i wypiekany w oryginalnym piecu chlebowym na powietrzu,opalanym drzewem sosnowym - opowiada o chlebie wypiekanym podczas Festiwalu Chleba w Janiej Górze Danuta Megger, koordynatorka projektu.
We wrześniu 2014 odbędzie się VI edycja tego wydarzenia. Gmina Świekatowo zaprasza 13 września w już od godzony 15:00 do 01.00. Festiwal promuje Wioskę Chlebową, która jest jedną z 12 tematycznych wiosek w regionie (mamy m.in. górniczą w Pile k. Gostycyna, kwiatową w Żalnie, owocową w Węgiersku, ptasią - w Adamkowie).
Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
Odbyło się już 5 odsłon festiwalu już za nami, a impreza zyskuje odbiorców i rozrasta się. - Chcemy w czasie Festiwalu pokazać odwiedzającym wszystko co najlepsze w naszej wiosce: tradycje, kulturę, smak i zapach regionalnych potraw, zapewnić dobrą edukację i zabawę. Chcemy każdemu uczestnikowi "zasiać" w duszy miłość do polskiej wsi, aby odnowili swoje kontakty z naturą i zwyczajami ludowymi - zapowiada Danuta Megger, koordynator projektu. Wydarzenie ma na celu promocję dobrej praktyki i jeszcze lepszej zabawy.
W tym roku Festiwal wspiera Starosta Świecki, PROW, KSOW i województwo kujawsko-pomorskie.
Zobacz też: Śmietanówka - likier Stowarzyszenia MIłośników Kultury Krajeńsko-Pałuckiej [wideo]
Ile kilogramów chleba jest wypiekanych podczas dnia festiwalowego? - W czasie Festiwalu pokazujemy jak pieczemy chleb i można go nabyć jako pamiątkę z Wioski Chlebowej. Piec pracuje całą parą przez cały dzień, panie upieką w tym dniu ok. 250 bochenków chleba, jest to oczywiście zbyt mało, ale cóż - tylko tyle i aż tyle dajemy radę upiec.
Festiwal Chleba - Jania Góra 2014 - program:
`
- pieczenie chleba
- pokaz ginących zawodów: cieśla, kowal, garncarz
- występy Młodzieżowej Orkiestry dętej w Świekatowie
- finał konkursu na najlepsze ciasto pieczone na zakwasie i drożdżach w powiecie świeckim i tucholskim
- pokaz smażenia powideł, parowanie ziemniaków, wędzenie ryb, potrawy regionalne
- wspólne śpiewanie i biesiadowanie
- zawody festynowe, wesołe miasteczko dla dzieci
Co ciekawe, osoba, która przyjdzie na festiwal przebrana za stracha na wróble albo ze strachem - weźmie udział w losowaniu nagród.
Organizatorami są Towarzystwo Rozwoju Gminy Świekatowo wspólnie z Gminą Świekatowo i Starostwem Powiatowym w Świeciu przy wsparciu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Czytaj e-wydanie »