Festiwal Sztuk Walki
Zobacz
Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz
Zobaczyć mogliśmy m.in. artystyczny pokaz różnych form walki przy muzyce rozrywkowej, prezentacje kick-boxingu, Muay Thai, Takewondo czy Vo-Quyen. Monika i Przemek Bobkowscy z Bydgoszczy zaprezentowali Aikido. Nazwa tej sztuki walki składa się z trzech pojęć: harmonia, energia, droga. Aikido ma na celu zapanowanie nad przeciwnikiem, jednak bez wyniszczenia go.
- Aikido jest szczególnie wartościową sztuką walki w naszych czasach, także dla kobiet - komentują Bobkowscy. - Nie uczy agresji, lecz wykorzystywania siły przeciwnika przeciwko niemu samemu.
Brazylijską odmianę Jiu-Jitsu zaprezentowała grupa Piotra Matysiaka z Bydgoszczy. Kluczową cechą tej sztuki walki jest ukierunkowanie na skuteczność, w oparciu o odniesienia do pozycji charakterystycznych dla realnych sytuacji walki.
- Brazylijskie Jiu-Jitsu polega na dążeniu do przejęcia kontroli nad przeciwnikiem poprzez m.in. zadawanie mu kontrolowanego bólu lub zagrożenie utratą przytomności z bólu - wyjaśniają trenujący.
Capoeira, czyli brazylijską sztukę walki w tańcu, zaprezentowała grupa Agnieszki Rosińskiej. Mówi się, że jest to najpiękniejsza ze sztuk walki i najgroźniejszy z tańców. Pokazowi towarzyszyło klaskanie, śpiew i gra na instrumentach. Zupełnie inny system - Krav Maga - przedstawił Jędrzej Przeniosło z grupą ubraną w codzienne stroje: T-Shirty i dżinsowe spodnie. Krav Maga to izraelski wojskowy system walki, który, jak starali się udowodnić trenujący, nadaje się do zastosowania w obronie przed atakiem na ulicy.