Festiwalu Camera Obscura już nie będzie. Dlaczego?

  Festiwalu Camera Obscura już nie będzie. Dlaczego?

  (JPL)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dziesiąta, jubileuszowa edycja bydgoskiej Camery Obscury w tym roku się nie odbędzie.

  Dziesiąta, jubileuszowa edycja bydgoskiej Camery Obscury w tym roku się nie odbędzie. ©archiwum

  Dziesiąta, jubileuszowa edycja bydgoskiej Camery Obscury w tym roku się nie odbędzie. Jak mówi dyrektor festiwalu Remigiusz Zawadzki - po pierwsze jego formuła się wyczerpała, po drugie zaś brakuje pieniędzy na jego organizację.
  Dziesiąta, jubileuszowa edycja bydgoskiej Camery Obscury w tym roku się nie odbędzie.

  Dziesiąta, jubileuszowa edycja bydgoskiej Camery Obscury w tym roku się nie odbędzie. ©archiwum

  Na oficjalnym portalu Camery Obscury Zawadzki opublikował oświadczenie dotyczące zawieszenia Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Reportażu.

  Zapytaliśmy go, co to tak naprawdę oznacza. - Kiedy zaczynaliśmy organizować festiwal, były inne standardy jeśli chodzi o sztukę reportażu - mówi Zawadzki. - Pejzaż medialny zmieniał się przez te wszystkie lata i w tej chwili w dobie tabloidyzacji mam wrażenie że w mediach jest coraz mniej miejsca dla materiałów które można nazwać odpowiedzialnymi reportażami. Współczesny świat stawia nie na jakość informacji, a na ich ilość.

  - W związku z tym wielu reportażystów, jak Mariusz Szczygieł, czy Jacek Hugo-Bader przeszli od reportażu w kierunku literatury - kontynuuje Zawadzki. - Dlatego właśnie myślę, że formuła Camery Obscury się wyczerpała. Do decyzji zawieszenia festiwalu dojrzewałem dwa lata.

  Drugim powodem tej decyzji są pieniądze. - Z roku na rok wycofują się kolejni sponsorzy, co w dobie kryzysu nie dziwi - mówi szef Obscury. - A nie można zorganizować tak dużego przedsięwzięcia, gdy nie ma się stabilnego zaplecza finansowego. Nie wyobrażam sobie, aby Obscura była zrobiona prowizorycznie. To wszystko składa się na decyzję o zawieszeniu imprezy.

  Przeczytaj także: Camera Obscura 2012. Polak wygrał pierwszą nagrodę w konkursie międzynarodowym!
  Czy w takim razie to oznacza, że Obscura kiedyś powróci? - Myślę, że tak, ale w innej formule - odpowiada Zawadzki. - Może w formie warsztatów, może konferencji. Ale życie nie znosi próżni, w Bydgoszczy rozpoczyna się projekt "Świat od świtu do zmierzchu", który pozwoli spróbować swoich sił w filmie dokumentalnym ludziom na co dzień zupełnie z tym niezwiązanym.

  - Chciałbym, abyśmy stali się partnerem wydarzenia, jego uczestnikiem - mówi Zawadzki. - Może właśnie takie projekty są tym światłem w tunelu dla reportażu, który ma przedstawiać rzeczywistość w sposób nieprzekłamany, co leży u podstaw idei Camery Obscury. Bardzo zależy mi na takich działaniach.
  Na stronie Camery Obscury Zawadzki opublikował podziękowania dla wszystkich, którzy przez 9 lat współtworzyli festiwal.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wiadomości z Bydgoszczy