- Niczym na paryskich wybiegach odbywać się będą liczne pokazy. Nie będą to jednak współczesne kolekcje słynnych projektantów, lecz moda sprzed tysięcy i setek lat, rekonstruowana na podstawie znalezisk archeologicznych, źródeł pisanych i ikonograficznych - zachęca Wiesław Zajączkowski, dyrektor instytucji.
Zaprezentujemy modę polską i europejską od epoki kamienia po czasy nowożytne, w tym między innymi: stroje mezolityczne, odzież mieszkańców biskupińskiego grodu z wczesnej epoki żelaza czy kreacje wczesnośredniowieczne.
Nie zabraknie mody starożytnych Greków, Rzymian i Egipcjan. - Pokażemy także, co działo się w modzie od późnego średniowiecza po czasy nowożytne. Swoje ubranie bojowe zaprezentują także wojownicy - zachęcają organizatorki pokazów mody Justyna Bańkowska i Joanna Witulska.
Wykonawcy z Polski i zagranicy prezentować będą dawne techniki wyrobu strojów i galanterii, m.in. tkanin, biżuterii, butów, torebek, pasków.
- Zaprezentujemy fryzury, makijaże, nakrycia głowy oraz dawne kosmetyki i przybory toaletowe.
W trakcie imprezy odbędą się liczne wykłady tematyczne, przedstawienia teatralne, koncerty muzyczne, walki wojów oraz konkursy i warsztaty dla zwiedzających.
Festynowi towarzyszyć będzie przygotowana specjalnie z tej okazji wystawa czasowa poświęcona historii mody na przestrzeni wieków.
Wszystkie szczegóły związane z imprezą można znaleźć na www.biskupin.pl. Do każdego zakupionego biletu wstępu dodawana jest bezpłatna Gazeta Biskupińska z mapką i programem minutowym.
Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju