CRBR to system teleinformatyczny, w którym są gromadzone i przetwarzane informacje o beneficjentach rzeczywistych, czyli osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółkami.
CRBR. Obowiązek dotyczy aż pół miliona spółek!
Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, rejestr zaczął działać w październiku 2019 zeszłego roku, ale stanie się użyteczny od 13 lipca.
Wymogła go unijna dyrektywa.
Jednym z głównych zadań CRBR jest wspomniane przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, ponieważ uniemożliwia przestępcom ukrycie swojej tożsamości w skomplikowanej strukturze korporacyjnej.
- Warto przybliżyć tę tematykę za pomocą cyfr, bo właśnie cyfry stanowią najbardziej przyjazny przedsiębiorcom język - komentuje Artur Lewicki, radca prawny i partner w kancelarii "Lege artis" Kuropatwiński Lewicki w Bydgoszczy. - Milion złotych to maksymalna kara, jaka może być nałożona na spółkę, która nie zgłosi się do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Musi to zrobić 500 tysięcy spółek handlowych w naszym kraju.
Czasu zostało niewiele, bo tylko do 13 lipca (w związku z pandemią koronawirusa termin został przesunięty z 13 kwietnia właśnie na 13 lipca).
Rejestr gromadzi dane dotyczące beneficjentów rzeczywistych spółek: jawnych, komandytowych, komandytowo-akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnych z wyjątkiem publicznych.
Muszą wpisać następujące dane: nazwę (firmę), formę organizacyjną, siedzibę, numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, NIP.
Z kolei dane beneficjenta rzeczywistego i członka organu lub wspólnika uprawnionego do reprezentowania spółek to: imię i nazwisko, obywatelstwo, państwo zamieszkania, numer PESEL albo data urodzenia (w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL), informacja o wielkości i charakterze udziału lub uprawnieniach przysługujących beneficjentowi rzeczywistemu.
Kim jest beneficjent rzeczywisty?
Ustawa określa tak m.in. "osobę fizyczną lub osoby fizyczne sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad klientem przez posiadane uprawnienia, przy czym kontrola ta może wynikać z okoliczności prawnych lub faktycznych i ma umożliwiać wywieranie decydującego wpływu na czynności i działania podejmowane przez klienta lub osobę fizyczną lub osoby fizyczne, w imieniu których są nawiązywane stosunki gospodarcze lub przeprowadzana jest tzw. transakcja okazjonalna".
W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych, za beneficjentów rzeczywistych uznaje się m.in. osoby posiadające w nich pośrednio lub bezpośrednio więcej niż 25 proc. udziałów.
W sytuacji braku możliwości ustalenia beneficjentów w oparciu o powyższe kryteria, jako beneficjenci spółek z o. o. i niepublicznych spółek akcyjnych traktowani są ci sprawujący wyższe stanowiska kierownicze.
Jak wpisać się do CRBR? Elektronicznie
- Wpis jest obowiązkowy i bezpłatny. W szybki sposób można to zrobić elektronicznie, za pośrednictwem dostępnych formularzy na stronie internetowej https://crbr.podatki.gov.pl - informuje Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.
W przypadku pomyłki należy złożyć , nie później niż terminie 3 dni roboczych, skorygowane zgłoszenie do CRBR.
Informacje o beneficjentach rzeczywistych zgromadzone w rejestrze są udostępniane nieodpłatnie (pod linkiem https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr/#/wyszukaj). Rejestr jest publiczny i każdy zainteresowany przedsiębiorca ma prawo za darmo pozyskać i sprawdzić informacje dotyczące np. przyszłych kontrahentów.
CRBR jest jawny i domniemywa się, że wpisane dane są prawdziwe.
Odpowiedzialność osoby zgłaszającej informacje do CRBR
Osoba zgłaszająca informacje ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną zanotowaniem tam nieprawdziwych treści, a także niezgłoszeniem w ustawowym terminie danych i zmian, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub kogoś innego, za co ta osoba nie ponosi odpowiedzialności.
