MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja służb finansowych w Bydgoszczy. "Koniec z praniem brudnych pieniędzy!"

Agnieszka Domka-Rybka
150 pracowników i funkcjonariuszy różnych służb z całego kraju, zgłębiało w Bydgoszczy tematykę AML. Przepisy AML to wiele regulacji, które mają za zadanie uniemożliwić pranie pieniędzy i finansowanie terroryzm[/b]u, są uregulowane ustawą 1 marca 2018 roku.
150 pracowników i funkcjonariuszy różnych służb z całego kraju, zgłębiało w Bydgoszczy tematykę AML. Przepisy AML to wiele regulacji, które mają za zadanie uniemożliwić pranie pieniędzy i finansowanie terroryzm[/b]u, są uregulowane ustawą 1 marca 2018 roku. Nadesłane/IAS Bydgoszcz
- Rozwój cyberprzestrzeni bardzo ułatwia przestępcom pranie brudnych pieniędzy oraz legalizowanie dochodów - mówi Grzegorz Łysio, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Spis treści

Od 11 do 13 września w Bydgoszczy odbywała się 3. edycja konferencji dotyczącej stosowania przepisów ustawy AML. W tym roku 150 pracowników i funkcjonariuszy różnych służb z całego kraju, zgłębiało tematykę trendów i praktyk dotyczących AML.

Konferencja w Bydgoszczy z udziałem służb finansowych z Malty, Łotwy i Czech

Przepisy AML to wiele regulacji, które mają za zadanie uniemożliwić pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu, są uregulowane ustawą 1 marca 2018 roku.

- Rozwój cyberprzestrzeni ułatwia przestępcom działania pozwalające na pranie brudnych pieniędzy, legalizowanie swoich dochodów - powiedział podczas konferencji Grzegorz Łysio, dyrektor IAS w Bydgoszczy.

W tym roku konferencja po raz pierwszy miała wymiar międzynarodowy. Wzięli w niej udział przedstawiciele służb finansowych z Malty, Łotwy i Czech. Zagraniczni goście podzielili się doświadczeniami w zakresie praktyk służących przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, jakie wypracowane zostały w ich krajach.

Za brudne pieniądze kupują dobra luksusowe, aby w ten sposób zalegalizować dochody

- Pranie pieniędzy ma bardzo często charakter transgraniczny - podkreślił Michał Szermer, dyrektor Departamentu Informacji Finansowej w Ministerstwie Finansów. - Przestępcy często albo zakładają sami, albo wręcz zakupują sieć spółek rozlokowanych w różnych krajach po to, żeby jak najbardziej skomplikować i zagmatwać drogę między popełnieniem przestępstwa, a ostatecznym miejscem, gdzie trafią pieniądze pochodzące z tego procederu. W efekcie ma to umożliwiać nabywanie za tzw. brudne pieniądze np. dóbr luksusowych, aby w ten sposób zalegalizować dochody. Dlatego tak istotna jest międzynarodowa wymiana zdobytych doświadczeń i praktyk.

Bydgoszcz ma jeden z trzech ośrodków w kraju zajmujących się AML

Po raz pierwszy w tym roku, konferencja została objęta honorowym patronatem szefa KAS. Współorganizatorami byli Departament Informacji Finansowej w Ministerstwie Finansów oraz Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, przy której funkcjonuje Centrum Kompetencyjne Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych - to jeden z trzech ośrodków w Polsce zajmujących się tworzeniem systemu AML w naszym kraju.

Centrum Kompetencyjne CRBR - oto zadania

Centrum Kompetencyjne CRBR zostało utworzone w celu realizowania zadań nałożonych przez MF na dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Zadaniem Centrum jest m.in. prowadzenie Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych oraz przetwarzanie informacji o beneficjentach rzeczywistych i osobach reprezentujących podmioty.

- Taki beneficjent ma uprawnienia pozwalające faktycznie na kierowanie podmiotem. W CRBR musimy zbadać, kto naprawdę z anim stoi - mówiła Magdalena Zubernik, kierownik Działu Centrum Kompetencyjne Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. - Nie zawsze są to osoby wprost wskazane. W ukrytych korporacjach bardzo często, żeby dotrzeć do beneficjenta, trzeba przeanalizować wiele dokumentów i podmiotów, które pojawiają się tylko po to, aby zatrzeć prawdziwy obraz.

- Obecnie w Rejestrze zgłoszonych jest ponad 650 tys. podmiotów w tym m.in. ponad 480 tys. spółek z o.o., ponad 50 tys. stowarzyszeń wpisanych do KRS, ponad 23 tys.  fundacji. Pracownicy Centrum od 2022 r. zweryfikowali ponad 50 tys. zgłoszeń (wysłano ponad 15 tys. pism wzywających do dokonania korekty lub aktualizacji danych). Centrum przeprowadziło już ponad 1000 postępowań administracyjnych nakładających karę pieniężną oraz ponad 100 postępowań wyjaśniających w zakresie zgłoszenia nieprawidłowości danych - wskazuje Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Centrum współdziała z Jednostkami Współpracującymi (m.in. organizuje konferencje i szkolenia) oraz z Instytucjami Obowiązanymi, które mają obowiązek weryfikowania danych swoich klientów zgłoszonych do CRBR.

Pracownicy udzielają również informacji elefonicznych (od 2023 r. ponad 6 tys.) i mailowych (od 2022 r. ponad 15 tys.) w zakresie działania CRBR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska