Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wojewoda powołał do dziś 38 komisji. 35 z nich już pracuje w terenie, powstanie 3 kolejnych podpisano dziś (25 sierpnia). W całym kraju poszkodowanych po nawałnicy, która przeszła nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia, jest (według aktualnych szacunków) 8,5 tys. gospodarstw oraz 72 tys. ha użytków rolnych. Na terenie kraju działa ok. 90 komisji.
- Trzy lata z rzędu rolnicy w województwie kujawsko-pomorskim byli dotykani suszą - przypominał podczas piątkowej konferencji prasowej Mikołaj Bogdanowicz, Wojewoda Kujawsko-Pomorski. - Czwarty rok wydawał się, że będzie dla rolników lepszy z uwagi na większą ilość opadów. W tych miejscach, gdzie przeszła nawałnica, mówię o 7 powiatach, 5 szczególnie dotkniętych: nakielski, żniński, sępoleński, tucholski i część bydgoskiego, dla tych rolników tragedia się powtórzyła w czwartym roku.
- Skala szkód jest ogromna, ok. 70-80% uszkodzonych budynków znajduje się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego - mówił wojewoda. - Są to tereny rolnicze, więc w dużej mierze ta tragedia dotknęła rolników.
Ok. 7 tys. budynków uszkodzonych w woj. kujawsko-pomorskim, w tym ok. 2,5 tys. mieszkalnych
W konferencji wziął udział Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa, który przedstawił formy pomocy, z których mogą lub wkrótce będą mogli korzystać gospodarze.
Pierwsza forma do środki unijne do 300 tys. zł:
Druga forma wsparcia to środki krajowe:
Wiceminister zapowiedział, że od 16 października za zgodą unijnego komisarza Phila Hogana na wniosek ministra Krzysztofa Jurgiela od 16 października ARiMR będzie wypłacać 70% zaliczki płatności bezpośrednich 2017. W pierwszej kolejności mają trafiać do powiatów poszkodowanych w wyniku nawałnicy. Zarudzki chciałby, że było to w pierwszym-drugim tygodniu wypłat. Wskazał też na ulgi ze strony KRUS czy ANR: