- Skoro ministrowie i naukowcy, mimo napiętych grafików, zjeżdżają na forum „Pomorskiej’, świadczy to o randze wydarzenia - wskazuje Mirosław Pietrzak, który prowadzi 70-hektarowe gospodarstwo.
Ten rolnik z Parlina koło Mogilna, jest z nami od czterech lat. - Nie chodzi mi tylko o rozrywkę, ale głównie o solidną dawkę wiedzy - mówi. - Chcę się rozwijać, szukam inspiracji i nowych pomysłów, a w Bydgoszczy zawsze mogę na nie liczyć. Pewne rzeczy wdrożyłem u siebie. Na przykład? Zdecydowałem się na uprawę bezpłużną. I w tym roku jest okazja o niej posłuchać, więc – wraz z żoną – czekamy właśnie na ten panel.
W organizację forum rolniczego wkładamy wiele starań. Wszystko po to, aby spotkanie w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku, nadal mogło poszczycić się mianem jednego z najważniejszych wydarzeń branży agro.
Ruszyły zapisy! Jeśli chcecie być z nami 1 października, wypełnijcie ankietę, którą znajdziecie klikając poniżej :
Wybierasz się na forum? Pamiętaj, że dla osób niezaszczepionych liczba miejsc jest ograniczona. Jeśli nie zdecydujesz się na okazanie dowodu szczepienia, co przypominamy jest dobrowolne, będziesz traktowany jako osoba niezaszczepiona.
Jeśli nie dacie rady stawić się w Bydgoszczy, możecie liczyć na transmisję - wystarczą smartfon, tablet bądź komputer z dostępem do internetu. Transmisja dostępna będzie pod adresem pomorska.pl/transmisja. Poniżej możecie zapisać się na przypomnienie SMS o nadchodzącej transmisji.
Panele 2021
Tegoroczne panele:
godzina 12
Maszyny autonomiczne na polskich polach – czy jest to melodia przyszłości, czy realna perspektywa? Aplikacje wspierające prace rolników. Cyfryzacja polskiego rolnictwa
- dr Jacek Skudlarski, Instytut Inżynierii Mechanicznej, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- Arkadiusz Przygodziński, rolnik z Dąbrowy Biskupiej (pow. inowrocławski), racjonalizator
- dr inż. Jerzy Kaszkowiak, Politechnika Bydgoska
Oszczędzanie energii w gospodarstwie. Najnowocześniejsze rozwiązania (panele, energia wiatrowa, pompy ciepła, biogazownie) i skąd wziąć na nie pieniądze?
- Ryszard Kamiński, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- Joanna Ciupa, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
- Rafał Zglinicki, Prezes Biogazowni Rypin Spółka z o.o.
Uprawa płużna czy bezpłużna? Za i przeciw w oparciu o doświadczenia z ostatnich lat
- prof. Dariusz Jaskulski, Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
- Wiesław Gryn, rolnik
- Piotr Doligalski, członek zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych
godzina 14
Kiedyś sąsiedzi, dziś youtuberzy – kiedyś rozwijała się sąsiedzka pomoc, dziś youtuberzy opowiadają o rozwiązaniach w swoich gospodarstwach, podpowiadają, oceniają. Innowacje dotyczące społecznego przekazu, komunikowania się
- Grzegorz i Anna Bardowscy
- Michał Nowacki – Rolnik NIEprofesjonalny
- Mateusz Kulecki – Kula
- dr hab. Wojciech Knieć, prof. UMK w Toruniu, socjolog wsi
Co zamiast środków chemicznych, w związku z wymogami Europejskiego Zielonego Ładu i ograniczeniami w stosowaniu niektórych środków?
- prof. dr hab. Małgorzata Jędryczka, Instytut Genetyki Roślin PAN
- prof. dr hab. Ewa Rembiałkowska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- prof. dr hab. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu
- dr hab. Roman Kierzek, profesor Instytutu Ochrony Roślin, Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu
- Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych
Firma Lely zachęca do udziału w panelu „Automatyzacja hodowli bydła… to nie tylko dój!”, Rawicom wskaże zagrożenia, które czyhają przy podpisywaniu umów dzierżawy gruntu pod fotowoltaikę. Na swój panel zaprasza także Grupa Orlen.
Jeśli macie pytania, eksperci rozwieją Wasze wątpliwości. Do 29 września wystarczy wysłać pytanie na mailowy adres [email protected] (w tytule należy podać temat panelu, którego dotyczy zagadnienie).
Kolejny punkt programu forum: debata byłych i aktualnych ministrów rolnictwa, którzy będą dyskutować o Europejskim Zielonym Ładzie i o tym, jak możliwe zagrożenie przekuć w szansę dla polskich rolników.
Wisienką na torcie będzie nagrodzenie laureatów konkursów Rolnik i Sołtys Roku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przypominamy, że na zgłoszenia od mieszkańców Kuj-Pom. czekamy do 22 września (uzupełnienie ankiety zajmie ok. kwadrans, warto przygotować sobie zdjęcia/skany otrzymanych wyróżnień i certyfikatów). Nie zabraknie nagród! Do portfela sołtysa – zwycięzcy, trafi 5 tysięcy złotych.
Zgłoszenia kandydatów na Rolnika Roku i Sołtysa Roku z Kujawsko-Pomorskiego
