https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już w sobotę, w Żninie, podyskutujemy o rolnictwie

Lucyna Talaśka-Klich
Tak było przed rokiem. Tym razem do debaty zaprosiliśmy nie tylko obecnego ministra rolnictwa i byłych szefów resortu, ale także szefów sejmowej i senackiej komisji rolnictwa | FOT: ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ/POLSKA PRESS
Tak było przed rokiem. Tym razem do debaty zaprosiliśmy nie tylko obecnego ministra rolnictwa i byłych szefów resortu, ale także szefów sejmowej i senackiej komisji rolnictwa | FOT: ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ/POLSKA PRESS
23 listopada o godz. 11. w Żninie rozpocznie się Forum Rolnicze „Gazety Pomorskiej”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Ze względu na ogromne zainteresowanie, już się zakończyła.

- Rolnicy szukają informacji, które mogą im pomóc w prowadzeniu gospodarstw, planowaniu produkcji rolnej i takowe znajdują podczas tego forum

- mówi Ryszard Kamiński, z-ca dyr. Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.Minikowski ośrodek jest współorganizatorem Forum Rolniczego „Gazety Pomorskiej” już od pierwszej edycji!

Ryszard Kamiński zauważa:

- W naszych spotkaniach biorą udział osoby, które odgrywają bardzo ważną rolę w polskim rolnictwie, decydują o jego przyszłości. To bardzo merytoryczne spotkania. Rolnicy to doceniają i wiedzą, że warto tutaj być!

I pewnie dlatego jest tak wielu chętnych do udziału w tym wydarzeniu. Już kilka dni temu zakończyliśmy rejestrację uczestników.

Forum w hotelu Cukrownia Żninrozpocznie się o godz. 11. Nieco później odbędzie się  główna debata na temat: „Europejski Zielony Ład do kosza? Co trzeba poprawić, by nasi rolnicy mogli zyskać, a nie stracić?”. Do udziału w niej zaprosiliśmy: Czesława Siekierskiego, ministra rolnictwa oraz byłych szefów tegoż resortu. Są to: Marek Sawicki, Artur Balazs, Jan Krzysztof Ardanowski, Wojciech Mojzesowicz, Jacek Janiszewski, Robert Telus oraz Marek Zagórski (były wiceminister rolnictwa oraz minister cyfryzacji, obecnie prezes KGS). Zaproszenia do debaty przyjęli również szefowie sejmowej i senackiej komisji rolnictwa, czyli poseł Mirosław Maliszewski i senator Ryszard Bober, a także Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Od godz. 14 do 15.30 potrwa pierwsza tura paneli tematycznych, od godz. 16.30 do 18 druga.

Łącznie paneli będzie osiem. Temat pierwszego: „Alternatywa na polu. Pozostać przy uprawie zbóż, czy lepiej postawić na groch, konopie, słoneczniki, a może soję? (...).”  Drugi dotyczyć będzie opłacalności w produkcji mleka, wołowiny i wieprzowiny. W innym postaramy się wyjaśnić, kogo stać na Rolnictwo 4.0. i co można zrobić, by sięgnąć po unijne dopłaty na zakup systemów zarządzania gospodarstwem, dronów rozpoznawczych i wykonawczych, specjalistycznych robotów czy sensorów? Kolejny panel dotyczyć będzie dbałości o glebę, racjonalnej pielęgnacji i odżywiania upraw.

Sprawdzimy też, co mogą zrobić rolnicy, by uchronić swoje stada przed chorobami wirusowymi (np. ASF, grypa ptaków). Temat innego panelu: „Wchodzę w ekologię, ale na razie nic o niej nie wiem.”  Będzie też o zmianach w ekoschematach. „Rolniku, nie daj się oszukać!” - to temat ostatniego, ale jakże ważnego panelu.

O godz. 18 rozpocznie się gala, podczas której nagrodzimy autorów najlepszych prac zgłoszonych w konkursie „Rolnictwo mam w genach. Od historii gospodarstwa po plany na przyszłość”.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska