Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Frankowicze nie doczekali się wyroku Sądu Najwyższego. "Niewiele by zmienił, spraw w sądach i tak będzie coraz więcej" [dane z regionu]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
W Polsce klienci zawarli 900 tysięcy umów kredytów we frankach szwajcarskich.
W Polsce klienci zawarli 900 tysięcy umów kredytów we frankach szwajcarskich. Archiwum/Polska Press
Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie miała 2 września zajmować sprawą tzw. frankowiczów oraz banków udzielających kredytów we frankach. Po wielu godzinach obrad... decyzji nie podjęto. Sędziowie przepraszają - informuje portal Money.pl.

Zobacz wideo: Sąd Najwyższy odroczył decyzję w sprawie „frankowiczów”:

Zawiła sytuacja wymiaru sprawiedliwości...

Czytamy tam dalej, że sędziowie wydali oświadczenie, że wyrażają żal z powodu braku rozstrzygnięcia sprawy. Zdają sobie sprawę z tego, że kwestia jest niezwykle istotna dla kilkuset tysięcy osób. Jednocześnie podkreślają, że zawiła sytuacja wymiaru sprawiedliwości w Polsce okazała się przeszkodą w wydaniu orzeczenia. SN stał się przedmiotem sporu - oni sami nie czują się odpowiedzialni za tę sytuację.

"Wyrok niewiele by zmienił"

Tymczasem cytowany przez portal businessinsider.com.pl, Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, twierdzi, że wyrok niewiele zmieniłby sytuację frankowiczów, bo ważne kwestie zostały już rozstrzygnięte przez sam SN albo czekają na wyrok TSUE.

- Zbyt długo czekamy na rozstrzygnięcie SN w tej sprawie, a prawie wszystkie kwestie już zostały wyjaśnione przez sędziów w mniejszych składach, a pytanie, które dla nas jest najbardziej istotne - dotyczące wynagrodzenia za korzystanie z kapitału - zostało już przez warszawski sąd skierowane do TSUE - powiedział Szcześniak.

Sądy w całym kraju poważnie oblężone sprawami frankowymi. Pozwy już nie tylko trafiają do stolicy.

Sprawy frankowe w Bydgoszczy i Toruniu

W pierwszej połowie br. do sądów okręgowych w Polsce ogólnie wpłynęło o 100 proc. więcej spraw frankowych niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Z danych, uzyskanych ze wszystkich sądów okręgowych w Polsce, n które powołuje się MondayNews wynika, że wynika, że w od stycznia do czerwca 2020 roku wpłynęło do nich łącznie 11,6 tys. spraw frankowych, a w I półroczu tego roku - 23,3 tys.

W Radomiu wyniósł 387%, a w Koninie - 361%. W kilku przypadkach przyrost sięgnął niespełna 300% lub przekroczył 200%. Tak było np. w Bydgoszczy - 292%, Gorzowie Wielkopolskim - 294%, Kielcach - 265%, Koszalinie - 257%, w Toruniu - 257%, Częstochowie - 253%, Słupsku - 249%, a także w Zielonej Górze - 204%.

- Widać, że frankowicze czują się coraz pewniej w starciu z bankami. Od początku 2020 r. masowo wygrywają w sądach spory, w związku z głośnym wyrokiem TSUE z października 2019 r. To oczywiście zachęca do wnoszenia pozwów osoby, którym ciążą toksyczne kredyty. Ponadto na wskazane wzrosty wpłynęła ograniczona działalność sądów - komentuje dla MN Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy od kredytów hipotecznych.

Adwokat Jakub Bartosiak z warszawskiej Kancelarii MBM Legal zaznacza, że podejście frankowiczów zdecydowanie się zmienia, bo już teraz nawet osoby z niewielkimi kredytami wnoszą pozwy do sądów. W opinii eksperta, przede wszystkim jest to poważnym problemem dla banków. Muszą one zwiększać rezerwy przeznaczone na wypadek przegranych procesów. A to z kolei pogarsza ich bieżące wyniki finansowe. Według prawnika, dla kredytobiorców ta sytuacja wiąże się wyłącznie z ryzykiem dłuższego czasu trwania procesu, spowodowanego obciążeniem sądów.

Sądy nie są przygotowane na tyle spraw

- Wymiar sprawiedliwości w Polsce z całą pewnością nie jest przygotowany na taką liczbę spraw. A przecież mamy też masę innych pozwów, które w tym roku trafiły do sądów ze względu na lockdowny i ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej w wielu branżach. Przewiduję zatem, że dalsze tempo rozpoznawania spraw frankowych będzie bardzo powolne - mówi Krzysztof Oppenheim.

Jakub Bartosiak podsumowuje: - Niezależnie czy zapadnie wyrok SN, czy nie, spraw kredytowych w sądach będzie coraz więcej w Polsce. Wynika to z bardzo dużej powszechności tego typu umów. Warto przecież zauważyć, że zawarto ich ok. 900 tysięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska