Skąd taki słaby wynik? - Wiedziałem, że zainteresowanie wyborami nie jest duże, ale liczyłem, że osiągniemy poziom 20-25 proc. - analizuje statystyki Krzysztof Michalak, wójt Warlubia. - Nawet przez myśl mi nie przyszło, że może być tak kiepsko. Najwyraźniej ludzie nie wierzą w to, że mają autentyczny wpływ na wybór osób, które później mają stać się ich reprezentantami w dalekiej Brukseli. Poza tym, nie licząc może trzech małych plakatów, nie było żadnej kampanii. Wiedza na temat pracy europosłów jest znikoma. Trudno identyfikować się z anonimową ideą, która jeśli budzi już jakieś emocje, to zwykle są one negatywne.
Frekwencja w Powiecie
Bukowiec 14,76 proc. Dragacz 16,44 proc. Drzycim 16,36 proc. Jeżewo 16,34 proc. Lniano 18,32 proc. Nowe 16,32 proc. Osie 19,99 proc. Pruszcz 18,80 proc. Świecie 21,55 proc. Świekatow 18,30 proc.
Warlubie 14,01 proc.
Rolnicy są rozgoryczeni
Burmistrz Świecia, którego w miniony piątek pytaliśmy o spodziewaną frekwencję obstawiał 25-30 proc. To była optymistyczna propozycja, która nie sprawdziła się. - Wyraźnie widać, że o wyniku - 21,55 - znacznie poniżej moich oczekiwań - zadecydowała wieś - zauważa Tadeusz Pogoda. - Niechęć do Unii Europejskiej jest wyraźnie odczuwalna podczas spotkań z rolnikami. Denerwuje ich na przykład to, że dopłaty jakie otrzymują są niższe niż w innych krajach. Na domiar złego, fakt, że rolnicy mają trochę więcej pieniędzy natychmiast wykorzystali producenci maszyn rolniczych i nawozów, którzy podnieśli ceny.
To wszystko - w ocenie burmistrza - sprawiło, że mieszkańcy wsi w jakiś sposób zbojkotowali wybory. W Wiągu frekwencja wyniosła tylko 10,3 proc. Trochę lepiej było w: Grucznie - 17,75 proc., Terspolu -17, 89 proc. Sulnowie - 18,87 proc.
Najlepszy wynik osiągnięto w obwodzie nr 1 (osiedle Kościuszki) - 29,32 proc. Świecianie najczęściej zakreślali na karcie kandydatów z listy PO - 50,49 proc. Spore poparcie ma też SLD-UP - 21,16 proc. PiS uzyskała zaledwie 13,76 proc. Najgorzej wypadli kandydaci Unii Polityki Realnej - 0,61 proc. (34 głosy) i Polska Partia Pracy - 0,68 proc. (38 głosów).
Daleko do rekordu
Spore ambicje na najlepszy wynik nie tylko w powiecie, ale nawet województwie miało Nowe. Niestety kampania, w którą zaangażowałi się pełni entuzjazmu uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nie przyniosła spodziewanego efektu. Wynik 16,63 proc. zdradza małe zaangażowanie w sprawy państwa. Do lokali wyborczych wybrali się przede wszystkim sympatycy PO, które uzyskało aż 45,19 proc,. głosów, druga była koalicja SLD-UP - 15,59 proc. a trzecie PSL - 15 proc. Na wyraźny brak elektoratu cierpią: Polska Partia Pracy i Porozumienie dla Przyszłości - Centrolewica. Na każdą z tych list głosy oddało tylko 10 osób.
Spośród gmin wiejskich, w powiecie świeckim wyraźnie wyróżniło się Osie, gdzie do urn poszło prawie 20 proc. - To dowodzi, że Osie jest gdzieś miedzy miastem niż wsią - żartuje wójt Michał Grabski. - Faktem jest, że tylko niewielki odsetek mieszkańców zajmuje się działalnością rolniczą. Stąd nieco cieplejsze spojrzenie na sprawy UE.
W Osiu podobnie jak Warlubiu i Lnianie wygrała PSL. - To zasługa Eugeniusza Kłopotka, który związany jest z tymi terenami - zaznacza Grabski,. - Niewielu polityków nie cieszy się tu taką popularnością.