Chodzi o sprawę z 2009 r., gdy związana z ojcem Tadeuszem Rydzykiem Fundacja Lux Veritatis wynajęła nieistniejącą już firmę Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło.
Jej zadaniem było wykonanie odwiertu wód geotermalnych w pobliżu Portu Drzewnego w Toruniu. Według przedstawicieli fundacji firma miała wykonać prace niestarannie. Lux Veritatis za naprawy zapłaciła na własny koszt, ale założyła w sądzie sprawę o wypłatę 3,6 miliona euro (ok. 15 milionów zł) z tytułu przeprowadzonej naprawy i 30 milionów zł za rzekome korzyści, gdyby projekt został uruchomiony na czas. W listopadzie 2015 roku Sąd Okręgowy w Toruniu oddalił powództwo fundacji, zwracając uwagę na przedawnienie roszczeń. Ta odwołała się do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Właśnie zapadł wyrok w tej sprawie.
Zobacz także: Miliony na tramwaje i autobusy Czytaj dalej
- Sąd Apelacyjny oddalił apelację Fundacji Lux Veritatis, tym samym uznając, że Sąd Okręgowy prawidłowo ocenił materiał dowodowy i prawidłowo uznał, że roszczenia zgłoszone przez powodową fundację są nieusprawiedliwione. Wyrok ten jest prawomocny, ale służy od niego jeszcze skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego - mówił Radiu PiK sędzia Roman Kowalkowski, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.
To nie pierwszy proces dotyczący toruńskiej geotermii.
Odwierty wykonano, mimo że w maju 2008 roku, pod rządami PO, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej cofnął ponad 27 mln zł dotacji na prowadzenie poszukiwań. Przedsięwzięcie było kontynuowane dzięki wsparciu finansowemu zwolenników Radia Maryja. Sprawa dotacji trafiła do sądu.
Zobacz także: Bitwa o zamek toruński 1410 r. [ZDJĘCIA]
Między Fundacją Lux Veritatis a NFOŚiGW doszło jednak do ugody. Było to możliwe niedługo po tym, jak PiS jesienią 2015 roku wygrał wybory parlamentarne i stworzył rząd.
Sąd uzasadniając postanowienie podkreślił między innymi, że wypowiedzenie w 2008 roku umowy dotacji przez ówczesne władze Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie miało uzasadnienia merytorycznego. Fundacja Lux Veritatis osiągnęła efekt ekologiczny zakładany w umowie oraz aneksie do tej umowy.
Zobacz także: Śladami Wisły - toruński rejs wiślany ZDJĘCIA
Fundacja na podstawie ugody otrzymała od NFOŚiGW 26 mln złotych.
- Mamy ogromną satysfakcję z orzeczenia sądu. Sąd potwierdził, że fundacja była pokrzywdzona, a działania funduszu były polityczne, a nie merytoryczne - mówiła tuż po ogłoszeniu wyroku Lidia Kochanowicz- -Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis, dodając, że pieniądze trafią między innymi na działalność statutową.