Poprzedził ją wernisaż Janusza Trzebiatowskiego, który przedstawił swe najnowsze obrazy z cyklu „Katedra”. Obrazy nawiązują tematycznie do chojnickiej bazyliki.
- Bardziej pociąga mnie prostota i minimalizm. Zmierzają do syntezy. I faktycznie. Dla mnie to jest świat ducha – mówił artysta podczas otwarcia wystawy. – A przyswajamy go sobie na tyle, na ile dojrzały jest nasz umysł.
Galę uświetnili zacni goście - marszałka Struka zastąpił Leszek Bonna, jego zastępca w sejmiku. Zagościł też był marszałek Jan Kozłowski. Na scenie gospodarzami było dwóch burmistrzów: ten urzędujący, czyli Arseniusz Finster, a u jego boku – Kazimierz Ginter, który ten tytuł wylicytował przed rokiem w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Zaproszenie przyjęli też posłowie Aleksander Mrówczyński i Marek Biernacki, pojawił się Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Święto odbyło się też z udziałem samorządowców, radnych, społeczników i wielu gości z miast partnerskich – Bayeux, Mozyra, Korsunia i Emsdetten.
Pozowaliście do wspólnego zdjęcia chojniczan? Zobaczcie się!
Władze miasta przyznały ok. 40 statuetek – wspomnianym już gościom, a także przedstawicielom biznesu, szefom stowarzyszeń. społecznikom – Joannie Warczak, Izabeli Odejewskiej, regionalistom, w tym Kazimierzowi Ostrowskiemu. Przez marszałka województwa została doceniona i nagrodzona hafciarka Elżbieta Chrapkowska-Pociej. Zwieńczeniem gali był koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej z Sopotu, która dała świetny koncert z muzyką Kilara i Chopina. Dyrygował Wojciech Rajski, a przy fortepianie zasiadł Piotr Pawlak.
