Gąska na solo - komentuje Adam Willma

Adam Willma
Adam Willma
W 1875 roku największy polski etnograf Oskar Kolberg (którego matka pochodziła z Bydgoszczy) wybrał się w podróż na Pomorze, gdzie dokumentował miejscowe obyczaje, w tym piosenki. Na zdjęciu: Festiwal Polonijnych Zespołow Folklorystycznych w Rzeszowie
W 1875 roku największy polski etnograf Oskar Kolberg (którego matka pochodziła z Bydgoszczy) wybrał się w podróż na Pomorze, gdzie dokumentował miejscowe obyczaje, w tym piosenki. Na zdjęciu: Festiwal Polonijnych Zespołow Folklorystycznych w Rzeszowie Krzysztof Łokaj
I było co się żołądkować o tę Eurowizję? Było się opluwać na internetowych formach? Pośpiewali, pograli i świat toczy się dalej.

Nie będę udawał, że oglądałem, ale z szacunku dla tych, którzy emocjonalnie dali się wciągnąć, posłuchałem relacji i odsłuchałem finalistów. Ogólnie bardzo mi się podobało, zwłaszcza robota tych panów, którzy sterowali światłami. Można śmiało ich zaprosić na Festiwal Światła w Toruniu. Piosenki też były fajne, a na pewno głośne. Wśród nich najlepsza była ta z Polski. Nie żadni szatani niemieccy albo szwedzki upiór z pazurami, ale dziewczę znad Wisły i Dunaju, które zaprezentowało światu kawał polskiego folkloru. Bo musicie wiedzieć, że motyw panny, co to wyjechała do wielkiego świata, a tam niecny młodzian skradł jej wianek i porzucił, to żelazny element repertuaru naszych wiejskich kapel.

Oto w 1875 roku największy polski etnograf Oskar Kolberg (którego matka pochodziła z Bydgoszczy) wybrał się w podróż na Pomorze, gdzie dokumentował miejscowe obyczaje, w tym piosenki. Zatrzymał się między innymi w nieodległej od Torunia Nawrze oraz w Łaszewie (powiat świecki), które okazały się prawdziwymi kopalniami ludowych przyśpiewek. Z tego śpiewnika zapewne utkała swój poruszający występ nasza pieśniarka Blanka, relacjonując nieudaną miłość, zionąca samotność i pretensje do młodziana. Tenże słodził jej najpierw: "Siwa gąska, siwa/ tej wody nie mąci/ z naszego kochania/ nikt nas nie rozłączy” i namawiał naiwne dziewczę „Puść mnie dziewczyno na łóżko / dam ci czerwone jabłuszko”.

A wszystko oczywiście z dramatyczną puentą, jak to często w ludowej twórczości ludowej: „A jak zajaśniało / jak zajaśnieć miało / nasze kochanie / z wiatrem poleciało”. Nic dziwnego, że nasz podmiot liryczny przeżywa konfuzję i popada w złość: „A tyżeś mnie, Jasiu, niemiły/ wąsiska ci oparszały/ a ślipska wygniły”. Szczęśliwie jednak, będąc w okolicznościach solowych, dziewczyna szybko dochodzi do siebie i nic sobie nie robi z nieszczęśliwego romansu: „Ty, chłopaku, myślisz / że ja o cię stoję / a ja na cię d… wypnę / i urodę twoję”.

Wypada się tylko cieszyć, że młodzież garściami czerpie ze skarbca tradycyjnej kultury. A na przyszłorocznego reprezentanta czeka już cudownie aktualny przebój o inflacji (zapisany przez Kolberga pod Grudziądzem) – o dziewczynie, która „w ciemnym lasku pod leszczyną” dała paniczowi buziaka i „sto tysięcy wziena”. Okazało się, że pieniądze wystarczą tylko na osełkę masła. A wspomnieniem po buziaku jest kołyska do bujania.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie