https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gaz to cichy zabójca. Takie są objawy zatrucia czadem [lista]

Kamila Pochowska
Miejsca, które mogą przyczynić się do powstania niebezpiecznego czadu to przede wszystkim kuchenki gazowe, piece gazowe, węglowe oraz piecyki i kominki. W przypadku, gdy ich instalacja jest nieszczelna, wszyscy domownicy mogą być narażeni na działanie "cichego zabójcy". Jak rozpoznać objawy zatrucia gazem? Odpowiedzi znajdziesz w naszej galerii.Szczegóły na kolejnych slajdach >>>
Miejsca, które mogą przyczynić się do powstania niebezpiecznego czadu to przede wszystkim kuchenki gazowe, piece gazowe, węglowe oraz piecyki i kominki. W przypadku, gdy ich instalacja jest nieszczelna, wszyscy domownicy mogą być narażeni na działanie "cichego zabójcy". Jak rozpoznać objawy zatrucia gazem? Odpowiedzi znajdziesz w naszej galerii.Szczegóły na kolejnych slajdach >>> Archiwum PPG
Jest bezbarwny i bezwonny. Powstaje w wyniku niepełnego spalenia się węgla, drewna, koksu, a także gazu (butanu, propanu). Tlenek węgla, czyli czad jest nazywany cichym zabójcą. Nawet niewielkie stężenie gazu może doprowadzić do poważnych i groźnych powikłań, a nawet do śmierci.

W Polsce z powodu zatrucia gazem umiera rocznie kilkadziesiąt osób. Do zaczadzenia dochodzi najczęściej w okresie zimowym. Aby uchronić siebie i innych przed zatruciem czadem, należy zadbać o bezpieczeństwo we własnym domu. Przyczyną zagrożenia czadem mogą być niesprawne przewody kominowe, źle wietrzone pomieszczenia, wadliwe palniki gazowe.

Nie ma smaku, ani zapachu. Dlatego też osoba narażona na szkodliwe działanie czadu nawet nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Zaczadzenie jest najczęściej spotykanym zatruciem gazowym.

Nawet jego niewielkie stężenie może doprowadzić do zatrucia lub śmierci. Jak można rozpoznać objawy zatrucia gazem? Jak udzielić rannemu pomocy? Odpowiedzi znajdziesz w naszej galerii.

Aby zmniejszyć ryzyko zatrucia czadem

  • dbaj o sprawny układ przewodów kominowych
  • nigdy nie zasłaniaj klatek wentylacyjnych
  • regularnie wietrz pomieszczenia
  • zainstaluj czujniki czadu

Miejsca, które mogą przyczynić się do powstania niebezpiecznego czadu to przede wszystkim kuchenki gazowe, piece gazowe, węglowe oraz piecyki i kominki. W przypadku, gdy ich instalacja jest nieszczelna, wszyscy domownicy mogą być narażeni na działanie "cichego zabójcy".

Telefony alarmowe w razie niebezpieczeństwa

  • 112 – numer alarmowy
  • 999 – Pogotowie Ratunkowe
  • 998 – Straż Pożarna
  • 997 – Policja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska