https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdy nagle pojawi się nalot

Oprac. (mkj)
Docieplenie budynku, to najlepszy sposób na to, by uniknąć mostków termicznych i wilgoci
Docieplenie budynku, to najlepszy sposób na to, by uniknąć mostków termicznych i wilgoci Fot. Wojciech Wieszok
Powodów zawilgocenia wewnętrznej powierzchni ścian jest wiele. Fatalna izolacja pozioma przyziemia domu, uszkodzony dach, dziurawa rynna.

Może to również być tzw. termiczny mostek w narożach mieszkania.

Jeśli naloty pojawiły się wcześniej i są o wiele intensywniejsze w narożach ścian zewnętrznych domu, to mamy pewność, że w tych właśnie miejscach temperatura powierzchni ściany jest o kilka stopni niższa niż na środku ściany.
I to wystarczy, by mieć do czynienia z kondensacją wody na takiej chłodnej powierzchni. Trzeba zatem szybko te mostki termiczne usunąć.

Pomysł na mostek? Na przykład ocieplić cały dom
Najlepszym rozwiązaniem byłoby ocieplenie całego domu, przy czym trzeba by tu szczególnie starannie dopasować grubość materiału izolacyjnego w miejscach występowania tych mostków.

Rozszczelnione okno lub kratka wentylacyjna, ręcznie sterowana
Wilgoci w domu sprzyja także zła wentylacja. W praktyce, uniemożliwia ona prawidłową wymianę powietrza.
W takim przypadku bardzo przydatne okazuje się okno z funkcją rozszczelniającą lub montaż w górnej jego części nawiewników - specjalnych kratek, sterowanych automatycznie bądź ręcznie.

Sprawdź koniecznie przewody wentylacyjne!
Wentylacja oznacza wprawdzie utratę ciepła, co w sezonie grzewczym wiąże się z kosztami, ale zawsze jest coś za coś. Warto sprawdzić, jak funkcjonują przewody wentylacyjne.

Czasem wystarczy stalowa szczotka, ale niekiedy potrzebne jest kucie
Niesprawne lub niedostosowane do funkcji pomieszczenia systemy wentylacyjne nie zapewnią skutecznego odprowadzenia wilgoci, a to już krok do pojawienia się grzybów.

Gdy już mamy je na ścianie - należy sprawdzić, jak głęboko się zakorzeniły. Jeżeli pleśń jest tylko powierzchniowa wystarczy ją zdrapać stalową szczotką. Jeśli jest głębiej - trzeba skuć tynk aż do podłoża, i to w dużym promieniu. Następnie podłoże spłukać czystą wodą i osuszyć.
Tak przygotowaną powierzchnię należy potem pokryć środkiem grzybobójczym. Na powierzchnię można go nanieść przy pomocy wałka, pędzla lub natrysku.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska