Gdzie jechać na wakacje 2020
Wszyscy z utęsknieniem czekamy na wakacje, kiedy w końcu będzie można wziąć głęboki oddech od codziennego życia. Jednak czy wakacje w czasie pandemii koronawirusa to dobry pomysł? Pytań jest o wiele więcej, bo czy wyjazd na wakacje będzie możliwy również poza granice naszego kraju?
Do niedawna mogliśmy tylko pomarzyć o zagranicznym urlopie, jednak teraz pojawił się cień szansy.
TAK BĘDĄ WYGLĄDAŁY WAKACJE 2020
TE KRAJE OTWIERAJĄ SIĘ NA TURYSTÓW
Kraje, które są popularnymi kierunkami turystycznymi stopniowo zaczynają znosić restrykcje i planują otwarcie swoich granic oraz przyjęcie turystów. Być może już od drugiej połowy czerwca będziemy mogli wybrać się do krajów Europy. I mimo że politycy zachęcają nas do tego, żeby tegoroczne wakacje spędzić w kraju, to wielu Polaków ma w planach spędzić urlop na pięknych zagranicznych plażach.
Musisz to znać
Trzeba jednak pamiętać, że mimo znoszenia restrykcji przez kraje, nadal będą obowiązywały pewne ograniczenia i obostrzenia, do których trzeba będzie się stosować ze względów bezpieczeństwa - bo miejmy na uwadze, że pandemia koronawirusa nie wygasła i nadal istnieje ryzyko zakażenia się COVID-19.
Podróże a koronawirus. Co mówi UE i Komisja Europejska?
Według oficjalnych zaleceń, jakie wydała Komisja Europejska każdy kraj, który należy do Wspólnoty będzie samodzielnie decydował o tym, czy w te wakacje zezwoli na przyjazd turystów z zagranicy. Aby kraje Wspólnoty mogły przyjmować turystów muszą przede wszystkim podjąć decyzję o otwarciu swoich granic oraz o zlikwidowaniu obowiązki poddania się kwarantannie na okres 14 dni. Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie sytuacji, w której wybiera się na urlop zagranicą i musi spędzić w danym kraju 14 pierwszych dni na przymusowej kwarantannie.
Wiadomym jest, że bezpieczeństwo podczas podróży, w trakcie podróżowania i podczas powrotu do domu – jest priorytetem. Dlatego też Komisja Europejska wydała szereg wytycznych dla wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej. Wytyczne dotyczą zarówno podróżujących, jak i przedsiębiorstw turystycznych. Będą one obowiązywać:
- rządy krajowe,
- mniejsze hotele i pensjonaty,
- międzynarodowe koncerny oraz globalne przedsiębiorstwa,
- platformy internetowe, które działają na zasadach AirBnB.
Internet się śmieje
Jak czytamy na łamach gazeta.pl w tym temacie wypowiedziała się sama komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides:
Jesteśmy świadomi, jak wielu Europejczyków czeka na nadejście lata i wakacyjne podróże. Ich ogromne wyrzeczenia w ciągu ostatnich miesięcy sprawiają, że obecnie możliwe jest bardzo ostrożne i stopniowe otwieranie sektora.
Dopóki jednak wirus wciąż krąży między nami, znoszenie ograniczeń i turystyka nie będą wolne od ryzyka. Musimy zachować czujność, ograniczyć kontakty personalne i stosować rygorystyczne środki ostrożności w zakresie zdrowia w całym ekosystemie turystycznym i transportowym, aby w jak największym stopniu zapobiec wystąpieniu nowych ognisk choroby. Nie pozwolimy, by nasze wysiłki poszły na marne. - mówi Kyriakides.
15 maja Komisja Europejska wydała specjalne wskazówki dla podróżnych i przedsiębiorstw.
Podróże 2020 czas start? Od kiedy?
Jak podaje Komisja Europejska w swoich wytycznych: W miarę znoszenia ograniczeń wewnątrz kraju organy krajowe powinny również stopniowo znosić ograniczenia na granicach. W przypadku gdy nie jest możliwe całkowite usunięcie kontroli, powinny być one przynajmniej częściowo rozluźnione w odpowiednio ukierunkowany sposób. Organy krajowe powinny przekazywać obywatelom pełne, jasne i aktualne informacje.
Wytyczne dotyczące podróżowania podane przez KE są bardzo konkretne:
Rezerwacja biletu
- pasażerowie w miarę możliwości powinni zarezerwować bilet online w celu zmniejszenia tłoku, np. przy automatach biletowych,
- przewoźnicy mogą doradzać za pośrednictwem swoich stron internetowych, jak uniknąć godzin szczytu i odpowiednio zaplanować podróż.
Rozpoczęcie podróży
- pasażerowie o ile to możliwe, powinni zgłaszać się do odprawy z wyprzedzeniem i drogą elektroniczną, jeśli przewoźnik tak radzi, należy przyjeżdżać na dworzec, lotnisko lub do portu wcześniej i zawsze przestrzegać zasad utrzymywania dystansu fizycznego (1,5–2 m), na dworcu, w porcie lub na lotnisku może być konieczne noszenie maski,
- stacje, porty, lotniska - powinny zapewnić regularne sprzątanie i dezynfekcję, powinny udostępniać płyn do dezynfekcji rąk mogą usuwać stoliki i ławki w celu uniknięcia tłoku powinny zapewniać dystans między pasażerami w punktach odprawy bagażu, w punktach kontroli bezpieczeństwa i kontroli granicznej oraz podczas wchodzenia na pokład.
Podczas podróży
- pasażerowie mogą być zobowiązani lub zachęcani do noszenia masek mogą być oddzieleni od siebie, zwłaszcza jeśli podróżują samotnie mogą być proszeni o wsiadanie przez tylne drzwi, by chronić samych siebie i kierowcę; na pokładzie mogą nie mieć możliwości zakupu, m.in. żywności i napojów – chodzi o unikanie kontaktu bezpośredniego,
- przewoźnicy mogą być zobowiązani do ograniczenia liczby pasażerów na pokładzie mogą być zobowiązani do zamontowania barier ochronnych między pasażerami a kierowcą powinni zapewniać odpowiednią wentylację powinni mieć strategię działania na wypadek gdy podczas podróży pasażer zachoruje lub zacznie wykazywać objawy powinni regularnie czyścić i dezynfekować pojazdy powinni w miarę możliwości wprowadzić automatyczne otwieranie drzwi, aby pasażerowie nie musieli dotykać przycisków i klamek powinni zapewnić na pokładzie żel do dezynfekcji.
Przyjazd do hotelu
- należy przestrzegać zasad zachowania bezpiecznej odległości: we wszystkich ogólnodostępnych pomieszczeniach hotelu należy zachować odległość 1,5–2 m od innych osób,
- kichając lub kaszląc, zasłoń nos lub usta chusteczką higieniczną, jeśli nie masz chusteczki, kichaj w łokieć higiena rąk: myj ręce mydłem, używaj ręczników jednorazowych lub automatycznych suszarek do rąk oraz płynu do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu; noś maskę.
Obejrzyj dokładnie
Koniec podróży
- należy pamiętać o zachowaniu odległości przy odbiorze bagażu, jeżeli inny pasażer zostanie zdiagnozowany na obecność koronawirusa wkrótce po podróży, możliwe że odpowiednie służby skontaktują się z Tobą i zostaną zastosowane środki ostrzegawcze i zmniejszające ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa,
- może się to odbywać za pośrednictwem aplikacji mobilnych, których stosowanie jest dobrowolne i które zapewniają najwyższy stopień ochrony danych osobowych.
Odwołana podróż
- pasażerowie mają prawo do zwrotu kosztów biletu lub do otrzymania alternatywnej oferty mogą zgodzić się na przyjęcie bonów oferowanych przez przewoźnika,
- przewoźnicy powinni zagwarantować ubezpieczenie bonów na wypadek niewypłacalności powinni zadbać o atrakcyjność bonów, np. ich ważność przez 12 miesięcy od daty wydania możliwość ich wykorzystania na tej samej trasie i na tych samych warunkach możliwość ich wykorzystania do nowych rezerwacji i przeniesienia ich na inne osoby bez dodatkowych kosztów.
Szumowski: Wakacje w kraju można rezerwować
Na łamach Super Expresu minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził, że można rezerwować rodzinne wakacje w kraju.
Szumowski zapytany podczas wywiadu w SE o to, czy planuje tegoroczny urlop odpowiedział:
- Ja akurat nie planuję. Na razie planuję przeżyć do następnego dnia. Ale wakacje rodzinne już są możliwe. Otworzyliśmy przecież hotele i pensjonaty.
Minister Zdrowia dodatkowo podkreślił podczas tego wywiadu, że mimo iż przyszłość zorganizowanych kolonii i obozów jest niepewna, to można zarezerwować urlop w gronie rodzinnym jest. I to już w lipcu czy sierpniu.
Zobacz koniecznie
Kiedy otwarcie granic w Polsce?
Pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie granic i izolacje narodowe w wielu krajach Europy. Te ograniczenia zostały wprowadzone, aby pandemia nie rozprzestrzeniała się aż tak drastycznie i żeby nie przenosić zakażeń COVID-19 z kraju do kraju. Niektóre z państw Europy wprowadziły również przymusową 14 dniową kwarantannę, która obowiązuje osoby przekraczające ich granice. Oprócz tych obostrzeń wprowadzono również kontrole na granicach państw. Według najnowszych informacji mają one u nas trwać do 12 czerwca.
Jeśli chodzi o otwarcie polskich granic, to ministerstwo utrzymuje, że ta decyzja będzie uzależniona od sytuacji epidemicznej w kraju.
My również zakładamy, że jeśli sytuacja będzie się rozwijać nie w szybszym tempie niż ma to miejsce teraz, to po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic. Mówię to z dużą rezerwą. - powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz na antenie Polsat News:
W wywiadzie dla Polsat News wicepremier mówiła również, że “nie wyklucza także tworzenia stref turystycznych z krajami sąsiadującymi z Polską.”
Źródło: Polsat News, Radio Zet, WP, Gazeta.pl, O2, ec.europa.eu, Polska Times.
Bądź na bieżąco i obserwuj
