Gdzie jest burza 14.05.2018 - jaka jest pogoda?
Na Pomorzu Zachodnimi i Ziemi Lubuskiej będzie pogodnie i na ogół bez opadów. Poza tym zachmurzenie zmienne, przelotny deszcz na wschodzie, a na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Ziemi Świętokrzyskiej mogą przejść burze. Nie będą jednak tak intensywne jak te z czwartku i piątku.
Najchłodniej będzie na Podkarpaciu. Tam termometry wskażą 17 st. C. Najwyższa temperatura będzie w zachodniej części kraju - 24 st. C na Nizinie Szczecińskiej, we Wrocławiu i Gorzowie 23 st. C, a w Zielonej Górze 22 stopnie. W centrum kraju 20-21 st. C.
Zobacz też: Krajobraz jak wielka szachownica. Widok z chmur na pola rzepaku i zbóż [zdjęcia]
Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, wschodni. Ciśnienie waha się, w południe 1004 hPa.
We wtorek i środę kolejne przelotne opady deszczu, a także burze. We wtorek temperatura wyniesie od 17 do 23 st. C. W środę od 20 do 23 stopni. W czwartek zachmurzenie w centrum i na wschodzie z możliwymi burzami, a na termometrach od 19 st. C. Na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim do 20 w Warszawie i na Podkarpaciu.
Dużo chmur i chłodniejsze powietrze będzie w piątek. Termometry wskażą od 14 do 19 st. C.
Źródło: windy.com
Burza w Polsce. Jak się chronić? Na co trzeba uważać?
Podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy radzi usunąć z balkonów i tarasów przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie. Zabezpieczmy okna i drzwi by nie otworzyły się pod naporem wiatru. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien. Rozsądny domownik wyłączy też urządzenia elektryczne i gazowe, a także telefon komórkowy.
W czasie burzy nie warto wychodzić z domu. W domu jednorodzinnym trzeba zastanowić się nad ewentualnością ewakuacji po zerwaniu dachu. Nawałnicę można przeczekać w piwnicy, siadając pod ścianą nośną, z daleka od drzwi i okien.
Rolnicy najbardziej obawiają się obfitego nawalnego deszczu i gradu. Takie opady mogą uszkodzić uprawy, szczególnie kwitnący właśnie rzepak, truskawki czy drzewa owocowe w okresie kwitnienia.