Gdzie zgłosić szkody na polu po wizycie dzikich zwierząt? Rolnik może dostać odszkodowanie

Strefa AGROZaktualizowano 
Jelenie, sarny dziki czy wiki zimą nie przestają być aktywne. Ich wędrówki można zaobserwować na pustych polach uprawnych. Czasem stado bywa zaskakująco potężne, co w grudniu zaobserwowano na Węgrzech. I u nas rolnicy widzą zryte lub zadeptane uprawy ozime, a to oznacza dla nich straty. Gdzie zgłosić szkody i domagać się odszkodowania?

Jeden z użytkowników serwisu Youtube zamieścił w nim ciekawe z przyrodniczego punktu widzenia, a nieco przerażające dla rolników nagranie. Rzadko spotyka się tak duże stado jeleni, które wędruje polami. To akurat przykład z Węgier, ale nasi rolnicy także doświadczają "odwiedzin" saren, jeleni czy dzików na swoich polach. Częściej można spotkać grupy składające się z kilku zwierząt, ale nawet takie potrafią zrujnować pole - o każdej porze roku.

Zwierzęta wyjadły, zdeptały lub zryły uprawy na polu - co może zrobić rolnik? Gdzie zgłosić straty?

W marcu 2018 roku przyjęto nowe prawo łowieckie, znowelizowane już w czerwcu tego samego roku. Ustawa mówi o tym, że dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego ma obowiązek wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny oraz przy wykonywaniu polowania.

Rolnik, na którego polu zwierzęta zniszczyły uprawy, chcąc otrzymać odszkodowanie, składa wniosek do swojego urzędu gminy (właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody). Wniosek powinien zawierać w szczególności:
imię i nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza

 • gruntów rolnych;
 • wskazanie miejsca wystąpienia szkody;
 • wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego.

Szkody na polu szacuje zespół, który składa się z: przedstawiciela gminy (może to być pracownik ośrodka doradztwa rolniczego), przedstawiciela zarządcy albo dzierżawcy obwodu łowieckiego; właściciela albo posiadacza gruntów rolnych, na terenie których wystąpiła szkoda.

 • Wniosek składa się w terminie umożliwiającym dokonanie szacowania szkód.
 • Szacowanie szkody składa się z: oględzin; szacowania ostatecznego.
 • W przypadku szkód wyrządzonych w płodach rolnych, szkód wyrządzonych przez dziki na łąkach i pastwiskach oraz szkód w uprawach, jeżeli szkoda powstała i została zgłoszona bezpośrednio przed sprzętem lub w jego trakcie, dokonuje się wyłącznie szacowania ostatecznego.
 • Niestawiennictwo właściciela albo posiadacza gruntów rolnych lub dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego nie wstrzymuje dokonania szacowania szkód.

Podczas oględzin ustala się:

 • gatunek zwierzyny, która wyrządziła szkodę;
 • rodzaj, stan i jakość uprawy;
 • obszar całej uprawy;
 • szacunkowy obszar uprawy, która została uszkodzona;
 • szacunkowy procent zniszczenia uprawy na uszkodzonym obszarze.

Oględzin dokonuje się niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku. O terminie dokonania oględzin, przedstawiciel gminy zawiadamia właściciela albo posiadacza gruntów rolnych oraz dzierżawcę albo zarządcę obwodu łowieckiego, nie później jednak niż przed upływem 3 dni od dnia otrzymania wniosku.

Niezwłocznie po zakończeniu oględzin sporządza się protokół, który zawiera w szczególności następujące
dane i informacje:

 1. imiona i nazwiska osób biorących udział w oględzinach;
 2. datę sporządzenia protokołu oraz datę dokonania oględzin;
 3. dane podlegające ustaleniu podczas oględzin,
 4. szkic sytuacyjny uszkodzonej uprawy;
 5. czytelne podpisy osób biorących udział w oględzinach.

Podczas szacowania ostatecznego ustala się:

 • gatunek zwierzyny, która wyrządziła szkodę;
 • rodzaj uprawy lub płodu rolnego;
 • stan i jakość uprawy lub jakość płodu rolnego;
 • obszar całej uprawy lub szacunkową masę zgromadzonego płodu rolnego;
 • obszar uprawy, która została uszkodzona, lub szacunkową masę uszkodzonego płodu rolnego;
 • procent zniszczenia uprawy na uszkodzonym obszarze;
 • plon z 1 ha;
 • wysokość odszkodowania.

O terminie dokonania szacowania ostatecznego szkody przedstawiciel gminy zawiadamia właściciela albo posiadacza gruntów rolnych oraz dzierżawcę albo zarządcę obwodu łowieckiego, nie później jednak niż przed upływem 3 dni od dnia otrzymania informacji, w terminie 3 dni od dnia otrzymania wniosku. Niezwłocznie po zakończeniu szacowania ostatecznego sporządza się protokół.

Wypłaty odszkodowania dokonuje dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego w terminie 30 dni od dnia otrzymania protokołu z szacowania ostatecznego, od którego nie wniesiono odwołania.

Właścicielowi albo posiadaczowi gruntów rolnych, na terenie których wystąpiła szkoda, oraz dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego przysługuje odwołanie do nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody. Odwołanie wnosi się w terminie 7 dni od dnia podpisania protokołu.

Kto zapłaci pracownikom ODR-ów?
"Koszty uczestnictwa przedstawicieli ośrodków doradztwa rolniczego w szacowaniu szkód łowieckich pokrywane będą z funduszu leśnego (obecnie z funduszu leśnego mogą być pokrywane koszty organizacji szkoleń w zakresie szacowania szkód łowieckich). (...) Środki finansowe funduszu leśnego będą przekazywane jednostkom doradztwa rolniczego na podstawie umów, w celu zwiększenia funduszu wynagrodzeń".
_____________________________
Źródło: prawo.sejm.gov.pl USTAWA z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw; prezydent.pl

Agro Pomorska odcinek 44, premiera 2.01.2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Paweł Budzyński

Droga Redakcjo. Wprowadzacie ludzi w błąd. Zgłoszenie trafia do zarządcy lub dzierżawcy obwodu łowieckiego. Komisja składa się z przedstawiciela dzierżawcy, ODR i poszkodowanego. Za łosie mimo że są wpisane w ustawę odpowiada Skarb Państwa.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3