Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjalistki wzięły udział w warsztatach filmowych. Realizują film o przemocy w sieci

Alicja Kalinowska [email protected]
- Sprawdzamy jak wyszły nam ostanie sceny - mówią Joanna Kur (od lewej) i Milena Eckert, uczennice gimnazjum
- Sprawdzamy jak wyszły nam ostanie sceny - mówią Joanna Kur (od lewej) i Milena Eckert, uczennice gimnazjum Agnieszka Góreczna
W gimnazjum w Nowej Wsi Królewskiej trwają prace nad filmem, który weźmie udział w konkursie Festiwalu Camerimage w Bydgoszczy.

- Tematem naszego filmu są zagrożenia na jakie możemy natknąć się w internecie. Nasza historia nie może trwać dłużej niż trzy minuty - mówią Milena Eckert i Joanna Kur, uczennice trzeciej klasy gimnazjum w Nowej Wsi Królewskiej.

Trudny temat

Trzy minuty to niewiele, aby opowiedzieć o tak poważnym jak internetowa przemoc. Dziewczyny mają nadzieję, że im się to uda. - Z kilku rzeczy musiałyśmy zrezygnować, ale chcemy zasygnalizować te najważniejsze problemy. Ograniczają nas również sprawy sprzętowe - dodają dziewczyny.

Ich historia będzie opowiadała o osobie, która jest uzależniona od internetu i spędza przed komputerem bardzo dużo czasu. - Więcej na razie nie zdradzimy - mówi Joanna Kur.

W szkole trwają właśnie prace nad filmem. Zaangażowało się w nie bardzo wielu uczniów gimnazjum. A wszyscy chętnie podglądają pracę dziewczyn. - Dbamy o to, aby w naszym filmie nie było zbyt wiele dialogów, bo wtedy zamienia się on w telenowelę - wyjaśniają dziewczyny.

Wzięły udział w warsztatach

Wcześniej uczennice Milena Eckert, Joanna Kur oraz Angelika Lemieszek wzięły udział w warsztatach filmowych przygotowanych przez wojewódzką komendę policji i urząd marszałkowski. Wśród filmowców, którzy prowadzili zajęcia byli m.in. Tomasz Mączka, Roman Przylipiak, Feliks Novikov, Michał Zieliński oraz Łukasz Żal, współtwórca głośnego filmu "Ida". - Nauczyłyśmy się podstaw. Wiemy już jak odpowiednio ustawiać kamerę - mówią dziewczyny. I dodają: - Udział w warsztatach był bardzo ciekawym doświadczeniem dla nas. Poznałyśmy wiele fajnych osób.

Cyberproblem

Uczennice brały też udział w dyskusji nad filmem, w zajęciach profilaktycznych i edukacyjnych poświęconych tematowi cyberprzemocy i oszustw internetowych. Projekt nosi nazwę "Sztuka Wyboru. Nie kliknij w przestępstwo". Udział w nim wzięli uczniowie 24 placówek oświatowych z naszego województwa. Młodymi filmowcami opiekuje się Agnieszka Góreczna, szkolna psycholożka. - Cyberprzemoc jest jednym z najczęściej poruszanych problemów przez młodzież. Młodzież nie do końca zdaje sobie sprawę jak poważny jest to problem i ile krzywdy mogą wyrządzić innym osobom - mówi Agnieszka Góreczna.

Wyniki festiwalowego konkursu poznamy w listopadzie. Film do jurorów musi trafić w tym tygodniu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska