- Startowaliśmy w kategorii praca naukowa – opowiada Julia Czachorowska. – Przygotowałyśmy projekt pt. Ile "waży" Ziemia? Aby odpowiedzieć na to trudne pytanie, wykonałyśmy masę doświadczeń przy pomocy najprostszych narzędzi. Wykonałyśmy je same, wykorzystując materiały z odzysku. Był to po prostu recykling. Świetnie się sprawdziły do pomiarów. Tymi prostymi metodami doszłyśmy do rozwiązania skomplikowanego zadania. Wszak piękno tkwi w prostocie. Lubię fizykę i cieszę się z indeksu, a czas pokaże, czy go wykorzystam.
W gminie Dobrzyń nad Wisłą mogą być dumni z młodzieży
- Jestem bardzo szczęśliwa, bo odniosłyśmy prawdziwy sukces – dzieli się swoimi wrażeniami Małgorzata Rękawiecka. – Jest on tym większy, że rywalizowaliśmy ze szkołami średnimi i byłyśmy jedynymi gimnazjalistkami na podium. Fizykę polubiłam w momencie, gdy tylko pojawiła się w programie. Podlegamy jej prawom, a tak naprawdę nie zdajemy sobie z tego sprawy. To wielka nauka, a zarazem nasza codzienność. Jeszcze nie wiem, czy wykorzystam zdobyty indeks, bo mam przed sobą jeszcze trzy lata do namysłu.
- Przygotowanie pomocy i stworzenie projektu zajęło nam kilka miesięcy – dodaje Alicja Grzybowska. – Podczas finału dopadł nas stres, gdy zobaczyłyśmy naszą konkurencję. Jednak na scenie opanowałyśmy emocje i spokojnie zaprezentowałyśmy nasz projekt. Jesteśmy z siebie dumne i nasza pani też jest z nas zadowolona.
Uczennice przygotowywały się pod kierunkiem nauczycielki fizyki Agnieszki Kołodziejskiej i koordynatora Astrobazy w Dobrzyniu nad Wisłą Łukasza Kołodziejskiego. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Stop Agresji Drogowej, odcinek 7. Włos się jeży na głowie!
