Archeolodzy w Gąskach
Przypomnijmy, że w latach 80. doszło do sensacyjnych odkryć. Naukowcy znaleźli tu między innymi około 20 złotych i srebrnych monet pochodzących z czasów cesarstwa rzymskiego oraz kurhany, czyli cmentarzysko z trzema mogiłami. Badania przerwano w 1985 roku z przyczyn finansowych. Powrócono do nich dopiero teraz.
Aktualnie w Gąskach trwają prace archeologiczne prowadzone przez naukowców z Instytutu Prehistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wczoraj badali świeżo odkryty grób zbudowany z płyt wapiennych.
Dr Józef Bednarczyk zdradził nam, że cmentarzysko zostało usypane 6 tysięcy lat temu. Miejsce to wykorzystywane były jako cmentarz także w kolejnych tysiącleciach. Nie spodziewał się jednak, że na kurhanie w Gąskach odkryje grób kształtem i formą przypominający te, które stawiano w prowincjach rzymskich lub nawet w samym Rzymie.
O tym, jaką tajemnicę kryje ten grób, przekonamy się w ciągu najbliższych dni. Dr Józef Bednarczyk zaznacza jednak, że może to być również grób średniowieczny albo nawet XVIII-wieczny.
- Mogiła ta może być fanaberią jakiegoś arystokraty lub odszczepieńca, który nie chciał być pochowany na cmentarzu, lecz w tym właśnie miejscu, w którym przed wiekami rósł las - rozważa dr Bednarczyk.
Gmina Gniewkowo postanowiła nie sprzedawać gruntu, na którym znajdują się kurhany.
- Zamysł jest taki, by po zbadaniu tego miejsca, utworzyć tutaj rezerwat, w którym kurhany zostałyby zrekonstruowane i podsypane do pierwotnej wysokości - zdradza dr Józef Bednarczyk.