Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mogiły rozrzucone po lasach, często zapomniane. W Kujawsko-Pomorskiem takich grobów jest mnóstwo

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Pod tymi krzyżami w rezerwacie Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlesie spoczywa wraz z członkami rodziny nadleśniczy z czasów pruskich Wilhelm von Bock (żył a latach 1802-1873)
Pod tymi krzyżami w rezerwacie Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlesie spoczywa wraz z członkami rodziny nadleśniczy z czasów pruskich Wilhelm von Bock (żył a latach 1802-1873) Marek Weckwerth
W województwie kujawsko-pomorskim funkcjonuje 1169 cmentarzy o łącznej powierzchni prawie 963 hektarów. Ale są także stare groby rozsiane po lasach regionu, których prawie nikt nie odwiedza.

- Nie tylko cmentarze są miejscami wiecznego spoczynku, ale też lasy, które wielokrotnie były świadkami ludzkich tragedii, a nawet masowych zbrodni. Powszechnie znane miejsca mordu hitlerowców na polskiej ludności często znajdują się przy większych miastach, jak Barbarka pod Toruniem czy Dolina Śmierci w bydgoskim Fordonie. To tam odbierano życie mieszkańcom miast – przypomina Honorata Galczewska, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Są też miejsca mordu takie, jak w pobliżu miejscowości Mniszek koło Świecia, gdzie w lesie życie straciło ok. 10 tys. ludzi – to drugie na Pomorzu miejsce pod względem liczby zamordowanych ludzi.

Zbrodni dokonywano w wielu miejscach, jak na przykład na terenie obecnego Nadleśnictwa Skrwilno, gdzie spoczywa ponad 3 tys. ofiar hitleryzmu. Zdecydowana większość to ludzie w tamtych czasach aktywni społecznie i politycznie.

Z kolei na terenie Nadleśnictwa Różanna, w pobliżu miejscowości Dębia Góra, na początku II wojny światowej stracono około 800 osób - mężczyzn, kobiet i dzieci. Masową mogiłę odkryli mieszkańcy okolicznych wsi już we wrześniu 1939 r., a jesienią 1944 r. masowy grób został odkopany przez Żydów dozorowanych przez esesmanów, a zwłoki na miejscu spalono.  Takich miejsc, ukrytych w kniei, historia zaznaczyła wiele.

Cmentarze menonitów i ewangelików

Spacerując po lasach można również natknąć się na groby ludzi, którzy żyli nieopodal - we wsiach, których zwykle już nie ma.

- Szczególnie ciekawe są cmentarze menonitów, które można spotkać na przykład na terenie Nadleśnictwa Dobrzejewice. Jednak najczęściej znaleźć można cmentarze ewangelickie – takimi opiekują się leśnicy w między innymi w nadleśnictwach Rytel, Zamrzenica, Cierpiszewo, Solec Kujawski, Gniewkowo. Kiedyś ci ludzie żyli, pracowali tutaj, byli częścią lokalnych społeczności – uświadamia Honorata Galczewska.

Tam spoczywają leśnicy

W lasach są też miejsca upamiętniające leśników – tych, którzy wraz z innymi padli ofiarą hitlerowców oraz tych, których wolą było spocząć pośród drzew.

Zbrodnia w Rudzkim Moście pochłonęła życie ok. 560 osób w trakcie sześciu egzekucji przeprowadzonych przez hitlerowskich oprawców od 24 października do 10 listopada 1939 roku. Wśród tych, którym odebrano tam życie byli leśnicy z Borów Tucholskich.

Z kolei jeden z prekursorów ochrony cisów w Wierzchlesie, królewski nadleśniczy Bock, który w połowie XIX wieku zabiegał o ich ochronę, znalazł wraz z rodziną miejsce wiecznego spoczynku w rezerwacie „Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlesie”.

To też może Cię zainteresować

Tam również w 2013 roku upamiętniono, poprzez posadzenie imiennych dębów, dwunastu leśników i drzewiarzy z Listy Katyńskiej, którzy byli związani z Pomorzem i Kujawami. Ich nazwiska, lata życia, zawodowe funkcje można odczytać z pamiątkowej tablicy, która znajduje się nieopodal.

Większość cmentarzy i mogił, które są ukryte w lasach jest znana leśnikom, którzy starają się w październiku każdego roku oczyścić płyty nagrobne z mchu, poprawić coraz bardziej blady napis z imieniem i położyć tam choćby gałązkę, by pamięć o tych ludziach przetrwała jak najdłużej.

W regionie mamy 1169 cmentarzy

Jak informuje Michał Cabański, starszy specjalista Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych w Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy – według danych na 31 grudnia 2022 roku w województwie kujawsko-pomorskim funkcjonuje 1169 cmentarzy o łącznej powierzchni prawie 963 hektarów. W miastach znajduje się 175 cmentarzy o łącznej powierzchni 468 ha, na wsiach 994 zajmujących niemal 495 ha.

W stosunku do stanu z grudnia 2021 roku nastąpił wzrost powierzchni cmentarzy o 2,3 proc.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska