Wszystko to podczas już 15. jubileuszowego finału zmagań rolników.
W tym roku na sprawdzenie swojej wiedzy odważyło się 26 rolników z terenu gminy Łubianka.
Startowali już nastolatkowie
- To potwierdza, że nasz konkurs cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem - mówi Tadeusz Wierzbowski, kierownik referatu rolnictwa i ochrony środowiska w Urzędzie Gminy w Łubiance. - Zadziwiło mnie w tym roku to, że wśród rolników zgłosił się do konkursu już 16-letni uczestnik. Najstarszy miał 47 lat.
Jubileuszowy konkurs odbył się w średniowiecznych murach Zamku Bierzgłowskiego. Rolnicy musieli przejść przez dwa etapy konkursu.
Test na początek
Do pierwszej części - eliminacji pisemnych - przystąpiło 26 uczestników z dziewięciu sołectw. Odpowiadali oni na 50 pytań testowych z zakresu wielu dziedzin rolniczych i najważniejszych aktualnych wydarzeń w gminie Łubianka, w kraju i świecie.
Najlepsi wyłonieni w eliminacjach wystartowali w finale ustnym, gdzie egzaminowani byli z chowu i hodowli zwierząt gospodarskich, wspólnej polityki rolnej, ekonomiki i mechanizacji rolnictwa oraz BHP w rolnictwie.
Pokonał wielu doświadczonych rolników
W gąszczu trudnych pytań najlepiej poradził sobie 27-letni Czesław Osak z Łubianki. Mistrz gminy zdobył 14,5 pkt. na 15 możliwych. Za ten wyczyn otrzymał on kryształowy Puchar Rady Gminy w Łubiance oraz cenne nagrody rzeczowe.
Na drugim miejscu zmagania zakończył Leszek Wróbel z Wybcza, a trzecie miejsce zajął Wojciech Machnicki z Łubianki.
W rywalizacji zespołów zwyciężył Wybcz. Jego reprezentanci uzbierali 88 punktów, przed Brąchnowem 80 pkt. i Łubianką 79 pkt.
W rywalizacji młodzieży, do 28 lat, ponownie najlepszy okazał się Czesław Osak z Łubianki przed Wojciechem Grabowskim z Biskupic i Pawłem Bałosem z Wybcza.
W skład komisji konkursowej weszli specjaliści tematyki rolnej z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Izby Rolniczej, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu, Zespołu Szkół CKU w Gronowie oraz Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
Kształcą się przez zabawę
- Nasz konkurs ma wieloletnią historię - dodaje Tadeusz Wierzbowski. - Ma pomóc odnaleźć się rolnikom w stale zmieniającej się rzeczywistości.
Atrakcyjne nagrody dla wszystkich uczestników ufundowało 19 sponsorów.
Rolnicy otrzymali m.in. kosiarkę do trawników, wózek gospodarski, szlifierkę kątową i prenumeraty czasopism rolniczych.
Nie lada atrakcją w przerwie konkursu była możliwość testowania nowoczesnego ciągnika. Zawodników na widowni dopingowało około 50 osób.