MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Mogilno. Czy radni PO w sądzie będą musieli walczyć o unieważnienie uchwały?

Agnieszka Nawrocka [email protected] tel. 52 357 22 33
Fot. sxc.hu
Jak się dowiedzieliśmy nie uda się unieważnić uchwały o wyborze przewodniczącej rady miejskiej w Mogilnie. Zabiegali o to radni klubu PO.

W połowie grudnia klub Platformy Obywatelskiej złożył wniosek do wojewody w sprawie unieważnienia wyboru przewodniczącej Teresy Kujawy.

Chcieli współpracować, ale nie tak

- Według mnie uchwała ta jest sprzeczna z ustawą o samorządzie gminnym i orzecznictwem NSA - mówi Norbert Bembenek, szef klubu PO. - Prawo w tej kwestii niejako wymusza na radnych wypracowanie wspólnego stanowiska i porozumienie.

Przypomnijmy, że radni PO już na sesji, kiedy wybierano przewodniczącą i jej zastępców wnioskowali o wyłączenie z głosowania kandydatów. Ale to oznaczałoby, że koalicji SLD-PSL zabrakłoby jednego głosu do przeforsowania swoich kandydatów. Teresa Kujawa brała udział w głosowaniu, a PO nie chciało już wystawiać swoich kandydatów na wiceprzewodniczących.

- Jako klub radnych Platformy dążyliśmy do szerokiej współpracy i porozumienia dla dobra nas wszystkich, mieszkańców ziemi mogileńskiej. Naszą intencją było stworzyć ze wszystkimi klubami szeroką koalicję programową, wspierającą politykę proinwestycyjną burmistrza Leszka Duszyńskiego. Niestety, radni SLD i PSL nie chcieli słyszeć o tym rozwiązaniu - podkreśla Norbert Bembenek.

Prawnicy wojewody nie zmienią zdania?

Zdaniem Platformy wybór przewodniczącej rady miejskiej narusza przepis ustawy o samorządzie gminnym, który mówi, że "radny nie może brać udziału w głosowaniu w radzie ani w komisji, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego". Powołuje się przy tym na orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w podobnej sprawie orzekł, że radny nie powinien głosować. Jako argument wykorzystywane jest także to, że w regulaminie wyboru przewodniczącego był zapis, że sam kandydat nie powinien głosować. Jednak ten zapis na wniosek koalicji wykreślono. Już w grudniu pytaliśmy w urzędzie wojewódzkim, czy uchwała może być przez nadzór prawny unieważniona.

Usłyszeliśmy, że wydanie wyroku w jednej z takich spraw w Polsce nie przesądza losu innych podobnych uchwał. Bartłomiej Michałek z biura prasowego wojewody potwierdza, że wyrok NSA nie może mieć zastosowania w kontekście wyborów w Mogilnie. Ograniczenia głosowania we własnym "interesie prawnym" mają bowiem być przepisem antykorupcyjnym.

Czekają na pismo z Bydgoszczy

Oficjalna odpowiedź na wniosek klubu PO jeszcze nie została wysłana z urzędu wojewódzkiego do Mogilna. Jak ustaliliśmy najprawdopodobniej będzie ona odmowna. Jeśli tak się stanie, radnym PO pozostanie jedynie dochodzenie swoich racji w sądzie.

Czy radni pójdą do sądu? Szef klubu PO nie odpowiedział nam, jak mówi - Wciąż czeka na odpowiedź wojewody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska