https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Rojewo. W Liszkowie otworzą biogazownię

Jan Szczutkowski
- Musieliśmy przekonać mieszkańców Liszkowa, że inwestycja nie będzie bardzo uciążliwa dla środowiska - mówi Błażej Mielcarek, wójt Rojewa.

Kilowaty z biogazowni

W czwartej w Liszkowie odbędzie się uroczyste otwarcie biogazowni, pierwszej w powiecie inowrocławskim. Do wytwarzania energii o mocy 2,1 megawatów wykorzysta się odpady roślinne i wywary poprodukcyjne.

Zgodnie z unijną decyzją, Polska do 2010 r. powinna produkować 12 procent energii ze źródeł odnawialnych. Głównie z farm wiatrowych i biogazowni. Od 2005 r. pierwszy zespół elektrowni wiatrowych pracuje w Chełmcach. Dał on początek rozwoju generatorów energii wiatrowych w powiecie inowrocławskim. Kolejne zlokalizowano m.in. w Pakości, Sławsku Wielkim, Kijewie, Sikorowie.

Prąd na wywarze

Siłownie wiatrowe oraz biogazownie mają sukcesywnie wypierać paliwa kopalniane. W każdej gminie ma powstać biogazownia. W Instytucie Energetyki Odnawialnej trwają prace projektowe dotyczące budowy prawie 200 biogazowni.

Dotychczas uruchomiono tylko kilka. Kolejna inwestycja zostanie przekazana do użytku dziś, 10 bm., w Liszkowie (gm. Rojewo), przy miejscowej gorzelni. Będzie miała moc 2,1 MW. Do produkcji energii wykorzysta się m.in. odpady roślinne z przetwórni Bonduelle w Gniewkowie, wywar ziemniaczany z krochmalni w Bronisławiu i wywar gorzelniany.

Przekonali mieszkańców

- Projekt budowy biogazowni w naszej gminie zrodził się pięć lat temu. Dość długo trwały procedury związane z rozpoczęciem prac. Musieliśmy przekonać mieszkańców Liszkowa, że inwestycja nie będzie bardzo uciążliwa dla środowiska. Zapoznaliśmy się z eksploatacją podobnych zakładów w Niemczech oraz w Pawłówku koło Człuchowa. Obyło się bez protestu - mówi Błażej Mielcarek, wójt Rojewa.

Poznańska firma Agrogaz Sp. z o.o., inwestor liszkowskiego przedsięwzięcia inwestycyjnego, będzie czerpać korzyści finansowe ze sprzedaży energii elektrycznej do ENEA SA. Dodatkowe pieniądze z tytułu podatku trafią też do urzędu gminy. Poza tym pracę otrzyma pięciu pracowników.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

~GOŚĆ~
oby ta inwetycja wypadla lepiej jak tegoroczne dozynki rojewskie. Jeszcze kilka lat wstecz miło było zajrzeć w rodzinne strony. Popatrzeć na występy zespołów miejscowych i zaproszonych: dziecięcych, młodzieżowych, a i dla rodziców różne zespoły folklorystyczne. A teraz co?? KLAPA NA CALEJ LINII zero organizacji, Gwiazda??? lepiej dziecięcy zespół wypadł. Prowadzący??? Skąd "toto" wzięli??? CZERONA KARTKA DLA ORGANIZATORÓW I WŁADZY.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska