MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy Agnieszka i Roman Molendowie ze Skotnik postawili na produkcję roślinną. Od cebuli po buraki cukrowe

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Produkcja buraków cukrowych daje stabilne dochody
Produkcja buraków cukrowych daje stabilne dochody Lucyna Talaśka-Klich
Roman Molenda z żoną Agnieszką w Skotnikach (gm. Kruszwica) prowadzą rodzinne gospodarstwo, które dzięki ich pracy „urosło” z dwunastu do 200 hektarów.

Spis treści

Rok 1994. Agnieszka i Roman Molendowie przejmują 12-hektarowe gospodarstwo, które dotąd prowadzili rodzice młodego rolnika. Było w nim wszystkiego po trochu, produkcja mieszana - roślinna i zwierzęca.

6 hektarów za 42 mln złotych

Ale młodzi gospodarze stawiają na produkcję roślinną. Chcą ją rozwijać. Z Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa (poprzedniczki KOWR-u) kupują 6 hektarów. - Za czterdzieści dwa miliony złotych! - wspomina pan Roman. - Na części tych nowych gruntów, a dokładniej na dwóch hektarach, zasadziłem ziemniaki Bila i jesienią zebrałem plon wart osiemdziesiąt milionów!

Oczywiście to czasy przed denominacją, więc kwoty były znacznie wyższe, ale nie w tym rzecz. - Najistotniejsze jest to, że kiedyś takie inwestycje miały sens, bo szybko pieniądze się zwracały - dodaje rolnik.

Rozwój - tak, ale z rozsądkiem

Wciąż zamierzają rozwijać gospodarstwo, ale - jak podkreśla pan Roman - nie za wszelką cenę.

Dziś ich rodzinne gospodarstwo zajmuje 200 hektarów, w tym 60 ha to dzierżawione grunty.

Aż na 30 hektarach uprawiają cebulę. - Sprzedajemy ją na Rynku Hurtowym Bronisze - mówi gospodarz, który zauważa, że w produkcji tego warzywa bywają lata lepsze i gorsze. Ten sezon najlepszy nie jest z powodu dużego importu holenderskiej cebuli.

Poza tym nie tylko w gminie Kruszwica, ale i w innych częściach powiatu inowrocławskiego, cebula zajmuje spore obszary, a takie zagęszczenie upraw stwarza zagrożenie większą presją chorób i szkodników.

Nawadnianie jest koniecznością

Na szczęście ich cebula jest zdrowa, chociaż w połowie czerwca niedobory opadów były widoczne. - Bez systematycznego nawadniania uprawa cebuli byłaby niemożliwa, a to nasza sztandarowa uprawa - dodaje pan Roman, który podkreśla, że 80 proc. ich gruntów jest nawadnianych. A od ubiegłego roku koszty deszczowania, głównie ze względu na drożejącą energię elektryczną, rosną. - Aż strach pomyśleć, jakie to będą koszty od lipca! - zauważa rolnik.

Systematycznie nawadniane są też ziemniaki. Na ich polach, zarówno te skrobiowe jak i jadalne, zajmują łącznie 8 ha. Uprawiają także pszenicę na 45-ciu ha, buraki cukrowe zajmują 43 ha, kukurydza - 30 ha, rzepak - 12 ha, żyto - 10 ha, a na pozostałych polach rosną rośliny bobowate.

To też może Cię zainteresować

Buraki cukrowe są bardzo ważną uprawą w ich gospodarstwie. - Dają stabilny dochód - podkreśla pan Roman, który jest członkiem zarządu głównego Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego oraz sekretarzem Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy.

Ich buraki w Skotnikach wyglądają wzorcowo, chociaż pan Roman zwraca uwagę, że w tym sezonie problemem dla wielu plantatorów są m.in. mszyce, choroby grzybowe, a nawet szarek komośnik.

Inwestują dla następców

Rolnicy sporo inwestują, rozwijają gospodarstwo, ale największym ich skarbem jest rodzina. - Mamy trzy córki - mówi pan Roman. - Najstarsza Monika jest prawniczką i mieszka z rodziną w Poznaniu. Średnia Patrycja - skończyła Szkołę Główną Handlową w Warszawie, pracuje dla warszawskiej firmy, ale z mężem mieszka w Kruszwicy. Najmłodsza Justyna skończyła kosmetologię w Toruniu, pracuje w Urzędzie Gminy w Kruszwicy.

Zatem kto przejmie ich rodzinne gospodarstwo? Roman Molenda mówi z uśmiechem: - Nadzieją jest wnuczek (synek najstarszej córki) lub narzeczony najmłodszej córki, który jest zawodowym strażakiem, ale pochodzi z gospodarstwa.

Artykuł ukazał się na łamach czerwcowego, kujawsko-pomorskiego wydania Strefy Agro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska