Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Stolno. Serwują regionalne potrawy

Monika Smól
Stolnianki chętnie uczestniczą w zajęciach z przygotowania regionalnych przysmaków. Od lewej: Elżbieta Hołda, Halina Urbańska, Teresa Kołodziejska, Mirosława Kilkiewicz i Izabela Kamińska.
Stolnianki chętnie uczestniczą w zajęciach z przygotowania regionalnych przysmaków. Od lewej: Elżbieta Hołda, Halina Urbańska, Teresa Kołodziejska, Mirosława Kilkiewicz i Izabela Kamińska. Fot. Wojciech Kośmider
- Palce lizać! - panie smakują kolejne potrawy kuchni tradycyjnej. Same je przygotowują podczas szkolenia, na które Urząd Gminy pozyskał unijne pieniądze. Dobrze się bawią, a zarazem aktywizują zawodowo.

Aż 32 osoby z gminy Stolno biorą udział w szkoleniu pn. "Lokalne tradycje kulinarne w aktywizacji zawodowej mieszkańców Gminy Stolno" - zorganizowanym dla tych, którzy od kuchni nie stronią.

Przez żołądek do...własnej firmy

Aby zostać uczestnikiem trzeba nie tylko lubić jeść, ale również gotować. Chętnych było wiele. Stworzono cztery grupy, dla pań z: Robakowa, Stolna, Cepna i Wabcza.
- Dla pań kursy jest bezpłatny, ponieważ Urząd Gminy pozyskał środki unijne z Europejskiego Funduszu Społecznego - mówi Anna Bochen, sekretarz Urzędu Gminy w Stolnie. - Zainteresowanie jest ogromne.Panie muszą tylko przyjść i wykazać się chęciami, a materiały, fartuszki, garnki, także produkty do gotowania - wszystko zapewniamy my. Karp z jabłkami, czernina, kapuśniak, placki z kapustą czy gulasz z dziczyzny na pewno wzbogacą stoły w domach uczestniczek.
Celem projektu nie było jednak tylko stworzenie okazji do spotkań i wspólnego gotowania. To przede wszystkim forma aktywizacji zawodowej mieszkanek gminy.
- Panie podnoszą kwalifikacje, które mogą im później pomóc w podjęciu pracy czy założeniu własnej działalności gospodarczej pozarolniczej - wyjaśnia Monika Malinowska, kierownik projektu. - Poza nauką gotowania są prowadzone zajęcia teoretyczne - ABC przedsiębiorczości.

Podczas środowych zajęć panie lepiły pierogi, przyrządzały też śledzie w zalewie wiśniowej. Regionalna kuchnia jest jednak o wiele bogatsza, dlatego z tego, co wypróbują na kursie, powstać ma mała książeczka kucharska.
- Chcemy sporządzić spis produktów lokalnych, a następnie niektóre wypromować jako stolnieńskie - dodaje Monika Malinowska. - Myślimy między innymi o gołąbkach chłopskich.
Uczestniczki podkreślają, że są zadowolone z udziału w kursie. Ku radości domowników, dzięki nowym umiejętnościom na pewno wzbogacą swoją codzienną kuchnię.
- Zaczynając kurs domyślałam się, że będzie on bardzo ciekawy i nie myliłam się - mówi Elżbieta Hołda z grupy stolnieńskiej. - Chociaż gotuję od wielu lat i o potrawach wiedziałam dosyć dużo, na kursie dowiedziałam się nowych rzeczy, co mnie cieszy. Nauczyłam się przygotowywać sprawnie i szybko tradycyjne potrawy, o których, na co dzień się zapomina. Poza tym, panuje tu nie tylko miła atmosfera. Prowadząca zajęcia Wiesława Trajdrowska, znakomicie tłumaczy i uczy - od historii naszego regionu począwszy na daniach tradycyjnych kończąc. Te potrawy przyciągają zapachem i smakiem. Taką zapomniana potrawą są np. naleśniki z lebiodą czy kulebiak.

To się jada w naszych domach

Wiesława Trajdrowska przyznają przepisy kulinarne i w ten sposób stworzą listę potraw regionalnych.
- Czyli takich, które są przyrządzane w domach w tej okolicy - zaznacza Wiesława Trajdrowska. - W trakcie naszych spotkań staram się przybliżyć paniom nie tylko kulinarne tajniki, ale ponadto historię tego regionu, jego smaki i sposoby przygotowania potraw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska