Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gmina Strzelno nie miała płynności finansowej. Dlatego wzięła pożyczkę i cięła koszty

Jan Szczutkowski
31 sierpnia zostanie zlikwidowana Szkoła Podstawowa w Ciechrzu
31 sierpnia zostanie zlikwidowana Szkoła Podstawowa w Ciechrzu SP w Ciechrzu
Pożyczka i program naprawczy - w taki sposób gmina Strzelno ma zapewnić sobie płynność finansową.

Gmina Strzelno na realizację statutowych zadań oraz na spłatę rat z tytułu wcześniej pobranych kredytów, zaciągnęła pożyczkę w wysokości ponad 13,7 mln zł. Ponadto, aby uniknąć bankructwa, wdrożyła program naprawczy.
Źródłem spłaty pożyczki będą dochody własne gminy. Pierwsza rata jej spłaty (przeszło 1,8 mln zł) została ustalona na 2020 r. Pozostałe zaś kwoty będą do uregulowania w latach 2022-2034.

Pożyczka bankowa jednak nie wystarczyła do utrzymania płynności finansowej gminy. Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy w zeszłym roku zobowiązała samorząd w Strzelnie do podjęcia działań oszczędnościowych. Zgodnie z program naprawczym, przyjętym przez radę miasta, rozwiązano straż miejską, dokonano reorganizacji gminnych zakładów budżetowych poprzez włączenie Zakładu Energetyki Cieplnej do Zarządu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, wreszcie - zlikwidowano Szkołę Podstawową w Stodołach.

Natomiast 31 sierpnia likwidacji ulegnie podobna placówka oświatowa w Ciechrzu. O likwidacji szkół zadecydowały niekorzystne warunki demograficzne oraz ekonomiczne (w ostatnich dwóch latach do utrzymania szkoły w tej samej miejscowości z budżetu gminy dołożono prawie 706 tys. zł. W ostatnich latach w Ciechrzu z powodu braku uczniów nie utworzono klas pierwszych, drugich i czwartych. Natomiast do pozostałych oddziałów uczęszcza zaledwie 7-8 dzieci, których uczy 18 nauczycieli. Koszt utrzymanie ucznia wyceniono na prawie 24 tys. zł, to jest prawie dwukrotnie więcej w porównaniu ze szkołą w Markowicach.

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Gruzinka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska