Gmina Waganiec

Artykuł sponsorowany
Gmina Waganiec powstała 01 czerwca 1991 r. Położona jest w południowo-wschodniej części powiatu aleksandrowskiego, od wschodu przylega do rzeki Wisły. Jej powierzchnia wynosi 54, 56 km2, w obrębie których znajdują się 23 sołectwa.

Gmina ma doskonałą lokalizację infrastrukturalną (autostrada A-1 z oddalonym o 4 km węzłem autostradowym Ciechocinek, droga krajowa DK91, linia kolejowa Kutno-Piła). Mimo iż gmina ma charakter rolniczy posiada także wiele walorów, które umożliwiają jej funkcjonowanie na wielu płaszczyznach. Teren gminy jest w całości pokryty siecią wodociągową. Istnieje oczyszczalnia ścieków i sieć kanalizacyjna. Gmina stanowi atrakcyjny teren turystyczny ze względu na obiekty zabytkowej architektury jak i wyjątkowe walory przyrodnicze.

Dla dzieci na terenie gminy, w wielu miejscowościach, dostępne są place zabaw, świetlice wiejskie i tereny rekreacyjne. W gminie funkcjonuje kompleks boisk sportowych wraz z zapleczem socjalnym. Działa Gminny Klub Sportowy „Sadownik-Waganiec”. Odbywa się tu wiele atrakcyjnych imprez kulturalnych i sportowych. Do najpopularniejszych należą: „Waganiecki Festiwal Orkiestr Dętych”, „Dzień Dziecka – Strażacy Dzieciom”, „Gminne Dożynki”. Wiele imprez organizowanych jest przez placówki oświatowe (w Zbrachlinie, Brudnowie i Niszczewach) oraz przez Gminną Bibliotekę Publiczna w Wagańcu.

Przypust – drewniany barokowy kościół
Modrzewiowy kościół p.w. św. Stanisława w Przypuście, przywieziony przed 1779 r. z Nowogrodu koło Lipna stoi (w miejscu dawnego także drewnianego 1321 r.) na wczesnośredniowiecznym pierścieniowatym grodzisku wyżynnym. Kościół jest jednonawowy z trójbocznie zamkniętym prezbiterium, o wnętrzu przykrytym płaskim stropem. Znajdują się w nim trzy ołtarze barokowe i późnorenesansowy chór muzyczny. Odbywają się tu tylko trzy nabożeństwa w roku.

Park krajobrazowy w Sierzchowie
Pozostałości parku krajobrazowego z 2. poł. XIX w. z zachowanym starodrzewem, reprezentowanym przez typowe gatunki pochodzenia krajowego oraz gatunki egzotyczne, np. miłorząb dwuklapowy, klony srebrne, świerki brzeziny, magnolie, akacje, kasztanowiec jadalny i inne. Na szczególną uwagę zasługują pomnikowe platany, w tym jeden uznany za pomnik przyrody, o obwodzie w pierśnicy 530 cm.

Kościół św. Wojciecha w Zbrachlinie
Kościół neogotycki p.w. św. Wojciecha w Zbrachlinie zbudowany został w 1889 r. na miejscu poprzedniej budowli gotycko-renesansowej z XVI wieku.

Wiślana Trasa Rowerowa
Przez malownicze tereny nadwiślańskie przebiega Szlak Rowerowy Toruń-Włocławek. Szlak przebiega głównie po centralnej i wschodniej części obszarów należących do gminy Waganiec. Tereny te świetnie nadają się do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej oraz nordic walking. Trasa szlaku jest łatwa, uciążliwe bywają jedynie fragmenty sezonowo piaszczystych polnych dróg.

Dworzec PKP w Wagańcu
Stacja Nieszawa – Waganiec powstała w latach 1880-1890. Dworzec został wpisany do rejestru zabytków. Znajduje się obok niego pomnik upamiętniający obronę przed nalotami niemieckich samolotów III Rzeszy, które miały miejsce 4 września 1939 r.

Szkoły
W Gminie Waganiec znajdują się trzy szkoły: Zespół Szkół w Zbrachlinie im. Ignacego Jana Paderewskiego, Zespół Szkół w Brudnowie oraz Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Niszczewach.

Karol Ziomko – mistrz rzeźbiarskiego dłuta
Ur. 22.X. 1917 r. we wsi Antonówka, pow. Włodzimierz Wołyński, od 1945 r. zam. w Michalinie, gm. Waganiec. Był znanym i popularnym rzeźbiarzem w Polsce i za granicami kraju. Jego prace znajdują się w muzeach wielu miast: Poznań, Wrocław, Kraków, Warszawa, Płock, Toruń, Inowrocław, Włocławek i za granicami: Włochy, USA, Niemcy, Anglia, Węgry, Watykan. W jego dorobku twórczym jest bardzo dużo rzeźb o tematyce sakralnej i świeckiej, pełnych i płaskorzeźb. Brał udział w rożnych konkursach, w których zajmował zaszczytne miejsca. Bardzo dużo rzeźb jest wśród prywatnych kolekcjonerów w kraju i za granicą np: u Ludwiga Zimmerera z Niemiec. W zbrachlińskim kościele wykonał snycerkę tabernakulum. Jego prace znajdują się również w kościele w Brudnowie, Lubaniu, Raciążku, kaplicy szpitalnej w Aleksandrowie Kuj. Prowadził zajęcia z młodzieżą w szkole plastycznej we Włocławku. Uczył rzeźbić w mydle i drewnie. Zmarł w 1997 roku.

Zespół Seniora „Mimoza”
Klub Seniora „Mimoza” działa przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Wagańcu od 2007 r. Grupa liczy 16 osób. Skład zespołu stanowią głównie emeryci i renciści z terenu naszej gminy. „Mimoza” swoimi występami uświetnia uroczystości gminne i powiatowe. Bierze udział w przeglądach, zlotach szkoleniowo-wypoczynkowych oraz widowiskach artystyczno-ludowych grup folklorystycznych i klubów seniora zajmując czołowe miejsca i uzyskując wiele wyróżnień. Członkowie zespołu spotykają się raz w tygodniu na próbach śpiewu, które są zarazem lekcjami przygotowującymi grupę do występów.

Orkiestra Dęta OSP
Orkiestra Dęta przy Zarządzie Gminnym OSP w Wagańcu powstała w 1997 roku. Grupa koncertowa obecnie liczy 42 członków w tym 11 uczennic jako grupa taneczna. Składa się ona głównie z dzieci i młodzieży, zamieszkałej na terenie gminy Waganiec. Sympatia i uznanie społeczności gminy, a zwłaszcza młodzieży dla orkiestry powoduje duży napływ chętnych do gminnej szkółki muzycznej. Szkółkę prowadzi człowiek sercem oddany orkiestrze p. Roman Organiściak. Ozdobą Orkiestry jest grupa taneczna dziewcząt – „mażoretki” prowadzona przez p. Renatę Gozdan-Mańkowską, która swoim poświęceniem i ciężką pracą mobilizuje dziewczęta do uświetniania występów.
Orkiestra zadebiutowała w 1999 roku, w Topólce i Ciechocinku na I Wojewódzkim Przeglądzie Dętych Orkiestr Strażackich Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Orkiestra brała udział również w: Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych Strażackich w Ciechocinku, XXIII Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych w Ciechocinku oraz w Waganieckich Festiwalach Orkiestr Dętych. Orkiestra wzięła udział w Wojewódzkich Przeglądach Orkiestr Dętych, gdzie m.in. zajęła I miejsce na 13 orkiestr. Zdobyła również Puchar Starosty Powiatu Aleksandrowskiego za udział w Waganieckim Festiwalu Orkiestr Dętych.

Gminna Biblioteka Publiczna w Wagańcu
Gminna Biblioteka Publiczna w Wagańcu została utworzona 2 kwietnia 1992 r. Początkowo siedzibę swą miała w miejscowości Zbrachlin, obecnie sąsiaduje z Urzędem Gminy Waganiec. Biblioteka w Wagańcu nie posiada filii. Zgodnie ze swoją działalnością statutową instytucja podejmuje działania zmierzające do aktywizacji kulturalnej, edukacyjnej i intelektualnej mieszkańców Gminy Waganiec.

Gminny Klub Sportowy Sadownik-Waganiec
Piłkarze klubu w Zbrachlinie oprócz stadionu piłkarskiego mogą korzystać również z kompleksu sportowego w skład którego wchodzi boisko ze sztuczną murawą do piłki nożnej oraz boisko wielofunkcyjne do koszykówki i piłki siatkowej (tartan). W 2012 roku został oddany do użytku również nowy budynek z zapleczem socjalnym. Na partnerze znajdują się szatnie wraz z natryskami i toaletami, magazyny na sprzęt sportowy, natomiast na górze pomieszczenie do gry m.in. w tenisa stołowego, które może być również wykorzystywane jako sala konferencyjna.

Główne inwestycje podejmowane i planowane na terenie gminy:

  • Modernizacja studni i stacji uzdatniania wody w Arianach
  • Budowa i modernizacja dróg
  • Inwestycje firm zewnętrznych związane z budową farm wiatrowych
  • Budowa ścieżek rowerowych
  • Planowana budowa hali sportowo-widowiskowej przy Zespole Szkół w Zbrachlinie
  • Dożynki Gminne

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3