Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Golub-Dobrzyń. Z gazem idziemy do przodu

Marlena Przybył
Oficjalne spotkanie przedstawicieli miasta i Pomorskiej Spółki Gazownictwa dobrze wróży - papier wreszcie został podpisany. Póki co, to jedynie list intencyjny, ale współpraca już rusza.

Podczas ostatniej uroczystej sesji rady miasta burmistrz Roman Tasarz oraz przedstawiciele Pomorskiej Spółki Gazownictwa z Gdańska podpisali list intencyjny dotyczący doprowadzenia gazu do Golubia-Dobrzynia.

- Taka wstępna umowa oznacza, że obie strony deklarują zainteresowanie przeprowadzeniem tej inwestycji - precyzuje burmistrz Roman Tasarz. - Tym sam i my, i nasz partner zabieramy się już za czynności przygotowawcze. Na początek każdy za swoje.

Mapy i wykup gruntu

Inwestycję w 100 proc. sfinansuje Pomorska Spółka Gazownictwa.

Miasto zdeklarowało w dokumencie współpracę - udzielenie informacji niezbędnych w realizacji poszczególnych etapów przedsięwzięcia oraz wsparcie podczas rozmów z właścicielami gruntów, przez które przebiegać ma planowana budowa sieci gazowej.

- Z naszej strony nieodpłatnie zapewnimy odpowiednie mapy, których przygotowaniem właśnie teraz będziemy się zajmować - wyjaśnia burmistrz. - Będziemy też pomagać w wykupie prywatnych gruntów pod inwestycję i za darmo udostępnimy pasy drogowe.

Także Pomorska Spółka Gazownictwa oświadcza w dokumencie, że rozpoczyna już swoje działania. Na początek opracować musi koncepcję gazyfikacji oraz dokumentację techniczną.

A co wiadomo już dziś?

- Gaz doprowadzony będzie do Golubia-Dobrzynia od strony Kowalewa Pomorskiego - wyjaśnia Roman Tasarz. - Staramy się o ten cywilizacyjny skok już od prawie dwudziestu lat. Wcześniej był pomysł przeciągnięcia sieci od strony Brodnicy i Rypina. Ale okazało się, że wystarczy u nas gaz o średnim ciśnieniu, dzięki czemu linia może biec inaczej, a cała inwestycja będzie tańsza.

Poprowadzenie trasy przez Frydrychowo, Napole, Ostrowite i Podzamek Golubski oznacza, że także mieszkańcy tych miejscowości będą mogli korzystać z nowego paliwa.

Przyłączenie do głównej nitki będzie dobrowolne. Każdy zainteresowany musi to zrobić na swój koszt.

Ile potrzeba czasu?

Kolejnym po liście intencyjnym krokiem formalnym przybliżającym nas do pojawienia się gazu w mieście będzie ustalenie szczegółowego harmonogramu działań.
Już teraz wiadomo, że dwa najbliższe lata zajmie przygotowanie dokumentacji technicznej i uzyskanie pozwoleń na budowę. Precyzyjna umowa ma być podpisana na przełomie 2011 i 2012 roku.

Wszystko wskazuje na to, że pierwsi mieszkańcy będą mogli przyłączyć się do sieci w 2013 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska